Az asztma már évezredekkel ezelőtt ismert betegség volt: a kínai és a perzsa orvostudomány is foglalkozott vele. Az utóbbi évtizedekben gyökeres változáson esett keresztül a kórkép meghatározása. Korábban rohamokban fellépő, hörgőizomgörccsel járó allergiás betegségnek tartották, mely váltakozott a néha magáról, de többnyire a gyógyszerek hatására kialakuló tünetmentes időszakokkal. Jó pár évvel ezelőtt rájöttek arra, hogy az asztmás betegek nagy részének fokozott hörgőreaktivitása van, ami azt jelenti, hogy bármely kémiai inger – vírusfertőzés, parfümillat, kéndioxidgáz – kiválthat hörgőizomgörcsöt, nem szükséges hozzá a beteg allergénje. A különböző szövettani, biológiai vizsgálatok azt állapították meg, hogy az asztma – a már ismertetett meghatározásokon kívül – krónikus gyulladásnak is felfogható.
Az asztma kialakulásában nagy szerepe lehet a vírusfertőzéseknek. Ilyenkor a nyálkahártya-károsodás miatt a hörgő és az orrnyálkahártya felszíne nyitottá válik a külvilág felé, s így könnyebben érzékenyítődhet a beteg. Némely vírus megváltoztathatja a szervezet immunválaszát. Egy másik feltevés szerint a betegség létrejöttében a levegőszennyeződés is közrejátszik: a savszerű anyagok belélegzésekor tartósan károsodik a nyálkahártya. Ezt az elképzelést támasztja alá az a felmérés, mely szerint a városi lakosság körében sokkal gyakoribb ez a betegség, mint a falusiaknál. A dohányzás az egyik legfontosabb károsító tényező!
Az asztma gyermek- és felnőttkorban egyaránt kialakulhat. A felnőttkori asztma oka és lefolyása bizonyos mértékben eltérhet a gyermekkoriétól, azonban sok közös vonásuk is van.
Gyermekkorban a típusos asztma általában hároméves kor után jelentkezik. Korábban is kialakulhat ilyenkor még nehéz megkülönböztetni a fulladással, zihálással, sípolással járó hörghuruttól.
Címkékallergia asztma atka ház pollen por szénanátha tüdőasztma
Ezt mindenképpen olvasd el!
Rovarcsípés által okozott allergia
Időnként olvashatunk az újságban olyan híreket, melyek rejtélyes közúti balesetekről számolnak be: semmilyen magyarázat nincs …