Alapvetően – ahogyan egy korábbi cikkben is volt róla szó – a fejfájásnak több típusát ismerjük. Az emberek nagy részének volt már része fejfájásban, többüknek csak kisebb, rövidebb ideig tartó fájdalom jelentkezett, így azt hajlamosak az emberek félvállról venni, illetve nem érzik a késztetést, hogy mélyebben a dolgok után járjanak. Azonban az emberek 10 százalékánál komolyabb, migrénes fejfájásuk is jelentkezett már és bár sokszor élesen elkülöníthető különbségek vannak az egyes fejfájások között, mégis sokszor nagyon nehéz eldönteni, hogy hogyan kell kezelni azt.
Bizonyos esetekben a migrénes fejfájást különböző figyelmeztető jelzések előzik meg (migrénaura)., mely jelek általában valamilyen érzékszervhez kapcsolódnak (vibrálás, villanások, sötét foltok, zsibbadás, rázkódás). Ez a migrén klasszikus formája, mely esetében az előbb említett aura a fejfájás előtt leginkább fél órával – vagy akár órákkal előtte – jelentkezik. Érdekesség, de az aurát nem feltétlenül követi a fájdalom, illetve jellemzően a fejfájás megszűnése után is észlelhető marad egy ideig. Persze függetlenül a migrénaurától, napokkal a fejfájás előtt is lehet következtetni az érkező fájdalomra, ennek különböző jelei lehetnek. Két véglet lehetséges; vagy feldobottságot, hihetetlen energiát észlel magán a beteg, vagy ingerlékenységet, aluszékonyságot, cukros ételeket-italokat kívánva.
A migrén rohamokban jelentkezik és leginkább féloldalas fájdalommal jár. Jellemző, hogy gyakran olyan erős tüneteket produkál, hogy a beteg szinte csak arra tud gondolni, hogy csendben, magányosan egy sötét és halk helyen összekuporodva átvészelje az egészet. Az elviselhetetlen, pulzáló (akár több óráig, napig tartó) fájdalom mellett az adott illetőtől függően egyéb tünetek is jelentkezhetnek.
A legáltalánosabbak:
- hányinger, émelygés
- letargia
- fényés hangérzékenység
- látás problémák
- az egyik szem fölötti heves fájdalom
- arcpirosság
- hasi görcsök
- hasmenés, gyakori vizelés inger
- fokozódó szívverés
- másnaposság érzése