Kóroktan. A madarak adenovírusa általában 4-12 hetes korú állományokban mutatható ki. A szikimmunitás ideje alatt ritkán izolálható. A fertőződés germinatív úton valósul meg, egyébként pedig a fertőzött egyedek bélsarukkal ürítik a vírust, és a ragályfogó tárgyak közvetítésével is számolnunk kell a fertőzés terjedését illetően.
Tünetek. A klinikai tünetek kialakulása nagymértékben függ az állat korától, és a rá ható, az ellenálló képességet csökkentő tényezőktől. A vírustörzsek többsége önálló kórképet nem okoz, azonban változatos kórképek „részesei” lehetnek. Egyes törzsek embriókárosodást, ízületgyulladást, májelváltozást okoznak. Mások a fürjek heveny légzőszervi betegségét, a fürjbronchitist idézik elő. Adenovírusok okozzák galambok és fiatal libák hasmenéses kórformáját, továbbá fiatal állatok enyhe légzőszervi betegségét is. Az adenovírusok egyik jellegzetes, antigénszerkezetében más tagja a tyúkok tojáshéjképződési zavarát okozza. A betegség elnevezésére létjogosultságot kapott az EDS (Egg Drop Syndrome) elnevezés.
Az EDS a tojótyúkok átmeneti hasmenésével és tojáshéj-képződési zavarával járó betegség. A betegség hirtelen lép fel. A vírus kacsaállományokban elterjedt, de azok tünetmentes vírushordozása a tyúkokra nem veszélyes. Állományon belül a vírus bélsárfertőződés útján terjed.
Tünetek. A betegség a tojástermelés csúcsán, annak 3-7. hetében jelentkezik híg, vízszerű hasmenéssel. Ezután a tojástermelés csökken, majd a tojások héja rendellenessé válik. A tojások „bőrhéjúak”, törékenyek, hajszálvékony mészhéj képződik rajtuk, a barna héjú tojások kifehérednek.
Védekezés. A fertőzést követően két hétig nem keltethetők a tojások. Az EDS megelőzése érdekében a fertőtlenítéseket gyakrabban, alaposabban kell végeznünk.
Címkékállatok álom betegség etetés istállók juh lovak marha tenyészet
Ezt mindenképpen olvasd el!
Hogyan válasszunk háziállatot?
Nagyon fontos, hogy ha háziállatot szeretnénk tartani, jól gondoljuk meg, és csak olyat válasszunk, amelyik …