A szervezetben lévő víz élettani szerepe a keringésben, az anyagcserében, a hőszabályozásban, az emésztési folyamatokban stb. nélkülözhetetlen. Az állat korától függően a szervezetben 50-70% víz található, ennek mintegy kétharmada a sejteken belül (intracellulárisan), további hányada pedig a sejteken kívül (extracellulárisan) helyeződik el. A 10% körüli vízveszteség már kiszáradást (exszikkózist) okoz, a 20%-os vízvesztés esetén tömeges sejtpusztulás indul meg, majd bekövetkezik a szervezet teljes pusztulása: az állat elhullik.
Az élőlények vízszükségletét csak az édesvíz elégíti ki, a tengervíz magas NaCI-tartalma miatt nem alkalmas a vízveszteség pótlására Tartós fogyasztása mérgezést okoz. A víz körforgása révén ivásra, itatásra alkalmas víz lehet a csapadék-, felszíni, felszín alatti és a forrásvíz.
A felülről hulló csapadék, az eső és a hó, már a levegőben szennyeződhet, és ez a jelenség tovább fokozódik, amikor a csapadék a talajjal érintkezik. Az állatok itatására ez a víz nem alkalmas, ezért felhasználásától tartózkodni kell, csupán olyankor alkalmazható, amikor más, jobb minőségű, itatóvíz nem áll rendelkezésre. A ciszternában összegyűjtött víz főzésre, mosásra, tisztításra alkalmas, csekély ásványianyag-tartalma következtében íztelen, így itatásra, nem használják.
A felszíni álló- vagy folyóvizeket a változatosság jellemzi, bennük több szerves, kevesebb szervetlen anyag található, mint a felszín alatti vizekben. Ezeket eseti szennyeződésük, folyamatosan változó összetételük miatt csak kényszerűségből, alkalmilag lehet itatásra alkalmazni.
A talaj felületére jutó csapadék – a talajszerkezettől függően – folyamatosan halad az egyre mélyebb rétegek felé. A vízzáró réteg (pl. agyag) felett a talajvíz összegyűlik. A felszíni talajvíz mintegy 3-6 m mélységből nyerhető, összetétele gyakorta változik, könnyen jutnak bele fertőző anyagok, mennyisége ingadozó és főként a csapadékviszonyoktól függ. Az ásott kutak vízkészlete gyakorlatilag innen származik. Csak folyamatos ellenőrzés mellett alkalmazható az állatok (emberek) vízellátására.
Címkékállatok álom betegség etetés istállók juh lovak marha tenyészet
Ezt mindenképpen olvasd el!
Mit tudunk a medúzáról?
Az óceánok, tengerek vizeiben él ez az igen fura élőlény, angol neve egyértelműen kifejező, kocsonyahal. …