A sav-bázis anyagcsere zavarait háziállatainkban leggyakrabban a kérődzők megbetegedései során észleljük. Ez azzal áll összefüggésben, hogy amíg pl. a sertés a szénhidrátokat, glükóz (monoszacharid) formájában a vékonybélből aktív transzport segítségével, a vastagbélből pedig fermentációjukat követően veszi fel, addig a kérődzők emésztő rendszerében a poliszacharidok szerves savakká erjednek és folyamatosan terhelik az állat szervezetét.
Ha elsődlegesen a vér szénsavtartalma változik, respirációs acidózisról vagy alkalózisról beszélünk. A sav-bázis anyagcsere bármely más sav vagy bázis okozta zavarát a metabolikus jelző illeti. Előfordulhat az is, hogy a respirációs és a metabolikus eredetű anyagcserezavar együttesen jelentkezik („kevert” acidózis vagy alkalózis), ilyen pl. az újszülött borjú fulladozása (asphyxiája) folyamán kifejlődő acidózis.
Bendőacidózis
Mint ismert, a bendőmotorika és a bendőtartalom kémhatása között szoros összefüggés van. Normális bendőmozgások csakis abban az esetben alakulnak ki, ha a bendőfolyadék pH-ja a fiziológiai határokon (5,5-7,3) belüli érték. A kérődző állatok, ha minden átmenet nélkül egyszerre sok és könnyen fermentálódó, szénhidrátban gazdag takarmányt (pl. cukorrépa, répaszelet, burgonya, maláta, dara, sütőipari hulladék, szilázs) vesznek fel, megbetegedhetnek. A megbetegedés oka az, hogy a szénhidrátokból az előgyomrokban egyszerre sok tejsav keletkezik. E vegyület gátolja a bendőizomzat folyamatos működését, pH < 4 alatti értéken pedig a bendőmozgások megszűnnek. A tejsav megnöveli a bendőtartalom ozmotikus koncentrációját. Az ozmotikus különbség kiegyenlítésére az extracelluláris térből a bendőfalon keresztül víz diffundál a bendőbe, ezért a szervezet dehidratálódik. A tejsav a bendőfalon keresztül felszívódva a portális keringés révén a májba jut, sokszor olyan mennyiségben, hogy azt a szerv képtelen feldolgozni, így a fölösleg a perifériás vérbe kerül, kiváltva ezzel az ún. laktacidémiát.
Címkékállatok álom betegség etetés istállók juh lovak marha tenyészet
Ezt mindenképpen olvasd el!
Hogyan válasszunk háziállatot?
Nagyon fontos, hogy ha háziállatot szeretnénk tartani, jól gondoljuk meg, és csak olyat válasszunk, amelyik …