Kóroktan. A kórokozó parvovírus, lappangási ideje 5-7 nap. A vírus iránt a lúd és mosusz kacsa fogékony. A kislibák érfalkárosodással és a parenchimás szervek elfajulásával járó betegsége, amelynek tömeges előfordulását hazánkban először 1965-ben észlelték.
A vírus terjesztésében legnagyobb szerepük a vírushordozó ludaknak és az ezek tojásaiból kelt kislibáknak van. Az előbbiekből kifolyólag számolni kell a germinatív fertőződés lehetőségével, ami azért jelentős, mert a tojáson keresztül fertőződött kislibák a keltetőgépben egészséges társaikat is megfertőzhetik. Legnagyobb jelentősége azonban a kór heveny lefolyása során a bélsárral nagy mennyiségben ürülő vírusnak van. A betegség gyakran szövődik Salmonella typhimurium-fertőzéssel, különösen a kislibák egy hónapos koráig. Mosuszkacsákban a 3-5. héten a legnagyobb mértékű az elhullás.
Tünetek. A betegség tüneteit az étvágycsökkenés, az állatok kötött mozgása, általános megfázásra emlékeztető jelek, hasmenés, később hasvízkór, majd nehezített légzés jellemzi, s – a baromfipestishez hasonlóan – a nyak csavargatása. Görcsöket követően, 2-7 napi betegeskedés után a betegek jelentős része elhullik. Ha valamennyi szikimmunitással rendelkezik az állomány, a járvány csak három-öt hetes korban indul, s ennek során „szétnövés” és tollasodási zavarok jelentkeznek.
Gyógykezelés, védekezés. A betegség megelőzésére inaktivált vakcinát használnak: a tojószezon előtt három héttel a szülőállományt kétszer immunizálják, így az utódokban kialakuló szikimmunitás megvédheti a kislibákat a fertőzéstől. Mivel a szikimmunitás néhány hét múlva már nem érvényesül, célszerű az alapimmunitást már a harmadik hét elteltével elvégezni. Ez részben a fogékonyságot csökkenti, részben hatékonyabbá teszi a tojószezon előtti immunizálást. Gyenge szikimmunitás gyanúja esetén a napos libákat szérumos oltásban részesítik.
Címkékállatok álom betegség etetés istállók juh lovak marha tenyészet
Ezt mindenképpen olvasd el!
Hogyan válasszunk háziállatot?
Nagyon fontos, hogy ha háziállatot szeretnénk tartani, jól gondoljuk meg, és csak olyat válasszunk, amelyik …