A májban képződött acetecetsav bizonyos hányada már a májsejtekben átalakulhat a másik ketonanyaggá, béta-hidroxi-vajsavvá. Csaknem valamennyi sejt mitokondriuma tartalmazza a béta-hidroxi-vajsav-dehidrogenáz enzimet, amely az acetecetsavat NADH jelenlétében redukálja. A ketogenezis folyamatának termékei, az acetecetsav és bétahidroxi-vajsav kidiffundálnak a májsejtekből és a vérbe kerülnek. Ily módon a vérplazmában található ketonanyagok acetecetsav és béta-hidroxi-vajsav keverékének tekinthetők. A vérárammal eljutnak – főleg – az izomzatba, ahol mitokondriális lebontásuk megy végbe.
A betegség klinikai tünetei leggyakrabban az ellés utáni második-harmadik héten belül alakulnak ki. A kórképet az emésztőkészülék megbetegedésére utaló határozatlan tünetek vezetik be: étvágycsökkenés, nyalakodás, száraz, de nyálkaburokkal fedett bélsár, letargia és folyamatosan kialakuló, néhány nap alatt akár 100 kg-ot is elérő kondícióromlás. A kór súlyosbodásával megjelennek az idegrendszeri tünetek (izgatottság, rendellenes testtartás, kényszermozgások, esetenként dühroham) is. Kialakulhat ketózisos kóma is. A belső hőmérséklet a betegség folyamán normális vagy csak enyhén emelkedett. Az anyagcsere-folyamatok kóros eltolódása miatt megszaporodnak és megjelennek a vérben, a vizeletben és a tejben a ketonanyagok. Az állat lehelete acetonszagú, s bőre is hasonló illatú. Jellemző a vércukor-koncentráció csökkenése is.
A betegség gyógykezelése során több tényezőt is szem előtt kell tartanunk. A klinikai tünetek megjelenését követően egy-két napig a fejést célszerű felfüggeszteni.
Címkékállatok álom betegség etetés istállók juh lovak marha tenyészet
Ezt mindenképpen olvasd el!
Hogyan válasszunk háziállatot?
Nagyon fontos, hogy ha háziállatot szeretnénk tartani, jól gondoljuk meg, és csak olyat válasszunk, amelyik …