Főként a szarvasmarhák, ritkábban a lovak és a sertések megbetegedése, amely rendszerint egyedi megbetegedés formájában jelentkezik. A szarvasmarhákban felfúvódással jár együtt. A hosszabb ideig való eltömődés a nyelőcső falának elhalása miatt veszélyes.
A szarvasmarhát a mohó takarmányfelvétel (répa, burgonya, alma, répafejes szilázs, szárított répaszelet), a gümőkór, a sugárgombás betegségek következtében megnagyobbodott gátorközi nyirokcsomók hajlamosítják a nyelőcső eltömődésére.
Lovakban a koplaltatás utáni első, rágás nélkül, mohón lenyelt szálas takarmány okozhat nyelőcsőgörcsöt és -eltömődést.
A sertések nyelőcsövét főleg a nyelőcső kezdetén megakadt kukoricacső, a mohón fogyasztott darabos tök, a hiányosan főzött burgonya, esetleg csontdarab tömi el.
Az eltömődés rendszerint úgy alakul ki, hogy a lenyelt tárgyak a nyelőcső falát erősen kifeszítik, a fennakadt képlet alatt és felett a nyelőcső görcsösen összehúzódik. A görcs a folyamatosan fennálló helyi ingerek miatt magától ritkán oldódik.
Tünetek. A kérődző állatok a nyelőcső eltömődése után gyorsan felfúvódnak, mert a bendőgázok böfögés útján nem tudnak eltávozni. Ha az eltömődés a nyelőcső mellkasi bejáratáig terjed, a nyak bal oldalán tömör képlet látható vagy tapintható. A sertések és lovak éhségükben az ivóvizet és a takarmányt a szájukba veszik, de lenyelni nem tudják. A szájüregbe vett folyékony vagy szilárd anyag a szájszögleten át visszaesik. Hegyes tárgyak lenyelése esetén a nyelőcső fala átfúródhat, és körülötte jól szembetűnő beszűrődés látható.
Gyógykezelés. A nyelőcső eltömődésének észlelésekor gondoskodjunk azonnali állatorvosi segítségről! Elsősegélyként a torokban, a nyelőcső kezdeti, esetleg nyaki szakaszában fennakadt idegen tárgyat lapos tenyérrel vagy ököllel a torok irányába kíséreljük meg masszírozni. Eredményt érhetünk el, ha szájterpesztő felszerelése után a nyelőcsőben szondával óvatosan törekszünk a fennakadt anyag szétzúzására, továbbjuttatására. A szarvasmarha szúrcsapolása csak akkor indokolt, ha a felfúvódás már igen súlyos légzési és keringési zavarokat okoz.
Címkékállatok álom betegség etetés istállók juh lovak marha tenyészet
Ezt mindenképpen olvasd el!
Hogyan válasszunk háziállatot?
Nagyon fontos, hogy ha háziállatot szeretnénk tartani, jól gondoljuk meg, és csak olyat válasszunk, amelyik …