A sebészeti jellegű betegségek megelőzésére hízó bikák esetében összefoglalva B. Kovács és Tamás (1977) a következőket javasolta:
a) A mélyalmos istállókat célszerű úgy kialakítani, hogy az etetőjászol mentén kb. 2,5m széles betonozott közlekedőút maradjon, erről a trágya tolólapáttal könnyen eltávolítható. Az almozott részre naponta friss almot kell szórni, hogy az állatoknak
mindig legyen száraz felület a nyugodt fekvéshez és a kérődzéshez. A trágyát szükség szerint, de legalább havonta teljesen ki kell hordatni az istállóból.
b) A betonozott padlójú, mélyalmos istállóban az alomszegény tartás javasolt.
c) A rácspadlón a hízóbikák nem tudnak nyugodtan pihenni, ez már önmagában is elegendő a kedvezőtlen súlygyarapodáshoz. Ha a rácspadló felét deszkával borítják, ezáltal az állatok számára tömör pihenőhelyet alakítanak ki. Itt almozni nem
szükséges, mivel a rácspadló hézagai amúgy is eltömődnek. Gondoskodni kell a trágyalé zavartalan elfolyásáról.
d) A trágyát a kifutó betonjáról is szükség szerint el kell távolítani, itt se álljanak az állatok tartósan trágyában.
e) A lábvégek fertőtlenítésére és a túlzottan felpuhult csülökszaru keményítésére legalább 10 m hosszú, 15 cm mély betonfürösztőt kell kialakítani az oltófolyosóban vagy a felhajtóban. Az üzemeltetéstől függően, esetleg a havi mérlegeléskor, 15%os formaldehid- és 10%-os réz-szulfát-oldaton kell az állatokat lassan áthajtani, ez előtt a trágyát a lábvégekről vízsugárral alaposan le kell mosni.
f) Az istállókat legalább félévenként fertőtleníteni kell.
A gyakori panaricium és egyéb csülökbetegségek kizárólag a követelményeknek nem megfelelő istállóban való tartás következményei attól függetlenül, hogy szabad vagy lekötéses módon helyezik el az állatokat. Ideális elhelyezés esetén minden szarvasmarha részére 4-5 m2 istálló alapterületről, 10 m2 nagyságú, szilárd talajú kifutófelületről és a 0,8 m2 nagyságú etetőterületről kell gondoskodni. A rendszeres almozás, trágyaeltakarítás, trágyalé-elvezetés a mindennapos feladatok közé tartozik. A rendszeres csülökápolás a csülökbetegségek megelőzésének legfontosabb feltétele.
Címkékállatok álom betegség etetés istállók juh lovak marha tenyészet
Ezt mindenképpen olvasd el!
Hogyan válasszunk háziállatot?
Nagyon fontos, hogy ha háziállatot szeretnénk tartani, jól gondoljuk meg, és csak olyat válasszunk, amelyik …