A sejtosztódás zavarát okozhatják ionizáló sugarak vagy különböző kémiai anyagok. Ezek elsődleges hatása érvényesülhet sejtosztódáskor a mitózis során vagy másodlagos hatás jelentkezhet a sejt nyugalmi szakaszában. Ennek következtében egy- vagy többmagvú óriássejtek, széttöredezett kromoszómák stb. keletkeznek.
A szervezet vízforgalmának zavarai között említhetjük a vizenyőt (ödémát), amikor a szövethézagokban halmozódik fel folyadék, más esetekben a savóshártyával borított testüregekben (hidropsz). Mindezek oka lehet vénás pangás, gyulladás, senyvesség, beidegzési zavar, vesebetegség, veleszületett rendellenesség is. A vízenyős terület ún. tésztás tapintatú, az ujjbenyomatot megtartja. A szervezet kiszáradása (exszikkózis) nagy folyadékveszteség következménye, ami együtt jár elektrolitveszteséggel is. Ilyenkor a szöveti turgornyomás csökken, az állatokon jellegzetes a szem beesettsége. A klinikai képben látható hasmenés, hányás, erős izzadás vagy veseműködési zavar is, ezek heveny kialakulása gyakran okozza az állat elhullását.
A szénhidrát-anyagcsere zavarát jelzi a szervezet glikogénháztartásának zavara, aminek hátterében az építést és bontást végző élettani folyamatok kóros volta áll, így részben felhalmozódás, részben kiürülés következik be, esetenként enzimopátiák miatt (a glukóz-6-foszfatáz hiánya a májban glikogén-tárolási betegséget, azaz annak felhalmozódását okozza). Vérkeringési zavarok, továbbá mérgek hatására anyagcserezavar miatti glikogénmegjelenés tapasztalható egyes sejtekben (szövettani festéssel kimutatható), más esetben egyes toxikus anyagok (foszfor, sztrichnin, kloroform stb.) hatására a glikogénképzés gátlása miatt csökken a sejtek glikogéntartalma. A fokozott glikogénbontást segíti elő az éhezés és a hideg.
Címkékállatok álom betegség etetés istállók juh lovak marha tenyészet
Ezt mindenképpen olvasd el!
Hogyan válasszunk háziállatot?
Nagyon fontos, hogy ha háziállatot szeretnénk tartani, jól gondoljuk meg, és csak olyat válasszunk, amelyik …