Ha az elhalt területek a nedvesség elvesztése következtében beszáradnak, akkor jön létre a száraz üszkösödés (gangréna szikka). A szövetek zsugorodnak, megkeményednek, kopogóssá válnak, sötét színűek. Előfordul elhalt és beszáradt köldökcsonkban (élettani folyamat), nyomásból eredő vagy baktérium okozta bőrelhalás során, a méhben megrekedt magzatokban.
A nedves üszkösödés (gangréna humida) rothasztó baktériumok hatására élő állatokon az elhalt területeken jön létre. Enzimatikus úton fehérjebontás kezdődik, majd a terület ellágyul, pépes, hígan folyó anyaggá alakul át, színe szürkés-zöldes-fekete, átható bűzképződés kíséri. A keletkező toxikus bomlástermékek felszívódása autointoxikációt eredményez.
A szervezetben előforduló kóros elmeszesedés (kalcifikáció) lehet elsődleges. A kiváltó okok között szerepelnek azok, amelyek a vérben hiperkalcémiát okoznak, fokozzák a szövetek kalciummegkötő képességét, a vérplazma kalciummegkötő képességét csökkentik vagy a vese elégtelen működését eredményezik, a mészsófogalom általános hibái, az öregkor. A másodlagos elmeszesedés mindig bizonyos elváltozásokhoz társul ott, ahol regresszív folyamatok zajlanak. A szövetek pH-jának lúgos irányú eltolódása is elősegíti kialakulását. Leggyakrabban infarktusok területén, elhalt izomrostokban, idült gyulladásos epeerekben, trombusokban, elhalt daganatrészekben, elpusztult magzatokban stb. fordul elő a folyamat.
A szervezetben különböző okokból különféle szilárd képletek keletkezhetnek. A konkrementumok között tarjuk számon az üledék (szedimentum) és a kő (kalkulus) képződését a nyálkahártyával bélelt üreges szervekben. Élettani körülmények között az oldatok egyes alkotóelemei egymással egyensúlyban vannak, a szervetlen kolloidokat szerves, ún. védőkolloidok tartják oldatban. Ha ez az egyensúly felborul, az egyes anyagok kicsapódnak a kolloidrendszerből. A kövek ún. kőképző anyagból és kötőanyagból alakulnak ki. Az elősegítő okok között szerepel a gyulladás és a váladékpangás. A kőképződés gyakorta fordul elő a húgyutakban, a bélcsatornában, nyálmirigyvezetékben, epeutakban, hasnyálmirigy-vezetékben, fogakon. A konkrementumok a környezetre nyomást gyakorolnak, így sorvadást, elhalást, fekélyképződést okozhatnak, mechanikai izgatás révén gyulladás jöhet létre, beékelődésük passzázszavarokat okoz fájdalmas görcsökkel.
Címkékállatok álom betegség etetés istállók juh lovak marha tenyészet
Ezt mindenképpen olvasd el!
Mit tudunk a medúzáról?
Az óceánok, tengerek vizeiben él ez az igen fura élőlény, angol neve egyértelműen kifejező, kocsonyahal. …