A takarmány-alapanyagok, a szemes takarmányok termesztése vagy raktározása során gondot jelenthet a penészgombák (Acremonium, Alternaria, Chaetomium, Fusarium, Helminthosporium, illetve Absidia, Aspergillus, Mucor, Penicillium, Rhizopus) megjelenése, elszaporodása a takarmányban. Ilyenkor a penészgombák jelentős mennyiségű növényi táplálóanyagot használnak fel elszaporodásukhoz, ami gazdasági kárt okoz. Más esetben csökkentik a vetőmag csírázóképességét, megtámadják a növényt egyes fejlődési szakaszaiban. A fertőzött szemek zsugorodnak, bennük toxinok fordulnak elő. A penészes takarmányban nő a savszám, csökken az E-vitamin és a karotin mennyisége, az állatok általában visszautasítják fogyasztását, kellemetlen íz-, szag- és színanyagaik rontják az élelmiszer minőségét, a toxintermelés nyomán mikotoxikózis következhet be (állat, ember), a mikózisok között előfordul zoonózis is (pl. tarlósömör).
A növénytermesztésben felhasznált növényvédő szerek egészségkárosító hatását elkerülhetjük a legeltetési várakozási idő megtartásával. Ebben fontos gyakorlati szempont a növény- és az állat-egészségügyi szolgálat együttműködése.
A műtrágyázás gyakorlatában megfigyelték, hogy kedvezőtlen nagyobb mennyiségű mész és foszfát előfordulása a talajban vas-, mangán-, bór- és cink-hiánnyal, ami növény- és állatbetegségek kialakulását okozza. A szuperfoszfát alapanyagából, az apatitból kioldódó fluorid a talajvízzel forrásvizekbe juthat, az itatásra használt víz fluorózist okozhat. A túlzott mértékű nitrogénműtrágyázás növeli a növények nitrát-nitrit tartalmát, ami methemoglobinemiát okoz.
A hígtrágya vagy a szennyvíz öntözésre való felhasználása aggályos lehet, ha fertőző kórokozókat tartalmaz, ilyenkor a mikroorganizmusok ártalmatlanítása (fertőtlenítés) lehet a megoldás a fertőzés megakadályozására. A nehézfémek gyakran alkotóelemei a települési szennyvíziszapnak, illetve a takarmányoknak, ami hozzájárul ahhoz, hogy pl. háziállatok zsigereiben, a vadon élő állatok izomzatában kimutatható legyen nehézfémtartalom, ami az élelmiszerek minőségét rontja, valamint veszélyes az emberi egészségre is.
Címkékállatok álom betegség etetés istállók juh lovak marha tenyészet
Ezt mindenképpen olvasd el!
Mit tudunk a medúzáról?
Az óceánok, tengerek vizeiben él ez az igen fura élőlény, angol neve egyértelműen kifejező, kocsonyahal. …