A tüdővizenyő (oedema pulmonum) gyógykezelése
Szarvasmarha- és lóállományban a tüdővizenyőre a nehezített és szapora légzés, a 80-100/perc pulzus, a kékesvörös kötőhártya (oxigénhiány), a nedves szörtyögés, a bőséges, gyakran halvány rózsaszínű orrfolyás hívja fel a figyelmet.
Gyógykezelés. A sertések hizlalási, a szarvasmarhák és a lovak tüdővizenyőjének állatorvosi megállapítása után a sürgős takarmányváltoztatás és a bélsárpangás megszüntetése az elsődleges feladat. Ezt követi az egyéb állatorvosi gyógykezelés.
Megelőzés. Takarmányváltáskor a fokozatosság elvét meg kell tartani. Új termésű gabonaféléket, amíg a szemtermésben az egyes enzimek aktivitása (tripszingátlók stb.) nem mérséklődik, takarmányozásra felhasználni nem ajánlatos. A hashajtó hatású takarmányok (tök, répa) vagy a takarmány-szárazanyagra számítva 0,4%-nyi keserűsó jó hatású lehet.
A lovak és szarvasmarhák tüdőbővérűségét keltő kórokok (füst, gőz, hő, tűző nap, huzamosabb elfekvés) a helyes termelési környezet kialakításával elkerülhetők.
Mellhártyagyulladás (pleuritis)
A mellhártyagyulladás aránylag ritkán fejlődik ki önálló alapon (szállítás, megfázás), legtöbbször a tüdő megbetegedéseihez társulva, másodlagos mellhártyagyulladás formájában észleljük. Így p1. gyakori a malacok gennyes mellhártyagyulladása, amely a hurutos, gennyes tüdőgyulladáshoz társul.
Tünetek. A mellhártyáról felszívódott bomlástermékek, baktériumtoxinok lázat váltanak ki. A mellhártya idegvégződéseinek izgalma fokozott köhögési ingerben, valamint szúrófájdalomban mutatkozik meg. A kiváltó fibrin érdessé teszi a mellhártya fali és zsigeri lemezét, ami dörzsölési zörej megjelenésére vezet, de egyúttal ez a dörzsölés fokozza a fájdalmat is. A felszaporodó mellkasi folyadék a tüdőt összenyomhatja és nehezítheti a légzést.
Gyógykezelés. Nyugodt elhelyezés, a gyulladás heveny, fájdalmas szakában hideg borogatás, amelyet később fölmelegedő borogatással válthatunk fel. Ezzel elősegíthetjük az izzadmány felszívódását az egyéb állatorvosi gyógykezelés mellett.
Címkékállatok álom betegség etetés istállók juh lovak marha tenyészet