A levegő nagy vagy kicsiny relatív páratartalma hajlamosít bizonyos betegségek (nyálkahártyahurut vagy -kiszáradás) kialakulására.
A külső kóroki tényezők sorában megemlítjük azokat, amelyek kedvezőtlenül befolyásolják az állatok termelését, szaporodását. A takarmány csökkent mangántartalma zavart okoz az ivarzásban, a fogamzásban, a tejtermelésben és az utódok életképességében. A mangánhiány csökkenti a tyúkok tojástermelését, a tojáshéj igen kemény lesz, így romlik a keltetési eredmény.
Az A-vitamin hiánya is jól példázza a külső kóroki tényezők szerepét. Ez a vitamin a hámszövet védője. Hiányában a hámsejtek sérülékenyek lesznek, elfajulnak, elhalnak. A sérült vagy elfajult hám csupán gyenge védelmet nyújt a nyálkahártyákon élő baktériumokkal szemben, amelyek feltételesen kórokozók, ezért gyakran alakul ki hatásukra hurut vagy gyulladás. Ilyen alapon fejlődik ki az újszülöttekben a bél- vagy a légúti nyálkahártya gyulladása. Az A-vitamin hiányának tulajdonítható a teheneken előforduló szemecskés hüvelyhurut is, amely kísérő jelensége egyes különböző kóroktanú hüvelygyulladásoknak. A hüvelynyálkahártya hámrétegének csökkent ellenálló képessége miatt érvényesül a fertőző ágensek hatása, a felületen elődomborodó, tömött tapintású, kölesszemnyi, vörös majd szürkéssárga gócok jelennek meg.
A réz hiánya zavart okoz pl. a hemoglobin termelésében, továbbá egyes oxidáló enzimek (pl. tirozináz) képzésében. A következmény ilyenkor kevésvérűség, hasmenés, étvágytalanság, lesoványodás, fejlődésben való visszamaradás, gerincvelői idegrost-elfajulás miatti mozgászavar főként juhon és szarvasmarhán.
Címkékállatok álom betegség etetés istállók juh lovak marha tenyészet
Ezt mindenképpen olvasd el!
Hogyan válasszunk háziállatot?
Nagyon fontos, hogy ha háziállatot szeretnénk tartani, jól gondoljuk meg, és csak olyat válasszunk, amelyik …