A csíraszegény környezet fenntartása biztonságos alapot adhat ahhoz, hogy eredményes termelést lehessen folytatni az állattenyésztésben.
A fizikai eljárások során alkalmazható száraz és nedves hő, UV- és gamma-sugárzás, a kémiai módszerek esetében használhatók gáz, folyékony és szilárd halmazállapotú vegyszerek, valamint felületaktív anyagok. Külön említést érdemel az aeroszolos fertőtlenítés, amikor a vegyszer a lebegő mikrobacseppben kondenzálódik, majd végül közvetlen kapcsolatba kerül a kórokozóval. Ilyen vegyületek pl.: a hipokloritok, a glikolok, a hexilrezorcin, a tejsav, a jodoforok. A biológiai fertőtlenítés aerob és/vagy anaerob módon zajlik le. Az ember feladata ekkor az, hogy ismerje az adott ökoszisztéma jellemzőit és mesterséges beavatkozással segítse elő a hatékonyságot az adott biológiai rendszerben. Az így kapott eredmény legtöbbször nem egyedül a biológiai hatásoknak köszönhető, hanem ehhez hozzájárul pl. a talaj szűrőképessége, a felhígulás stb. is.
Az élő szervezet működését, fennmaradását, fejlődését elősegítő tényezők összessége jelenti a környezetet. Ezekkel a szervezet, az élőlény egységet képez, közöttük kölcsönhatás áll fenn. A környezetben jelen vannak azok a tényezők, amelyek a szervezet számára az életfolyamatok fenntartására nélkülözhetetlenek (víz, táplálék, levegő stb.), és egyúttal maga az élőlény is környezetátalakító tényező.
Az élő szervezet és a környezet összefüggése meglehetősen tág határok között értelmezhető. Az egyes sejtek is bizonyos határfelületekkel rendelkező funkcionális egységnek tekinthetők, amelyre a többi sejt, a szövetek és maga a szervezet mint környezet hatással van, befolyásolja a működését, illetőleg kölcsönhatás tapasztalható. A sejtek növekedése, szaporodása jól meghatározott a szervezet szöveteiben. A daganatkeltő vegyületek hatására azonban a sejt minőségi változáson megy keresztül, ekkor már nem érvényesül a szervezet, a környezet szabályozó szerepe, így a sejtek korlátlan szaporodásnak indulnak, aminek eredménye a klinikailag is megjelenő daganat lesz, ami – esetenként – a szervezet elpusztulásához vezet.
Címkékállatok álom betegség etetés istállók juh lovak marha tenyészet
Ezt mindenképpen olvasd el!
Hogyan válasszunk háziállatot?
Nagyon fontos, hogy ha háziállatot szeretnénk tartani, jól gondoljuk meg, és csak olyat válasszunk, amelyik …