A napsugárzás az egyik legfontosabb meterológiai tényező, általa biztosított a meleg, a fény, a légköri mozgás, ennek változásai eredményezik az időjárás változását.
A légkörben a sugárzás bizonyos mértékben elvész, hiszen kb. 30-35%-a visszaverődik a világűr felé, mintegy 20%-ot a légkör gázai és elemei nyelnek el, a maradék 45-50% jut el a Föld felszínére. A napfény részben közvetlen, részben szórt (diffúz) sugárzásból áll. A közvetlen sugárzás egyetlen irányból érkezik, míg a szórt sugárzás az égbolt minden irányából. A közvetlen sugárzás mindig erősebb, de nem egyenletesen éri a besugárzott felületet a diffúz sugárzáshoz viszonyítva. A szórt fény élettani hatása ott is képes érvényesülni, ahová a közvetlen napfény nem jut el.
A talaj felszínét kis szög alatt érő napsugárzás esetén oda kevés sugárzó energia jut, ezt befolyásolja a talajfelszín lejtése is. A déli fekvésű lejtőkön a legkedvezőbb a napsugárzás, a sík területeken mérsékeltebb a hatás, míg legkedvezőtlenebbek az északi fekvésű területek.
Az állattartó épületek mikroklímáját befolyásolja az egy-egy földrajzi területen érvényesülő sugárzás. Ennek mértékétől függ az, hogy a határolószerkezeteken, -felületeken át mekkora hőmennyiség jut át az istállóba, és ez befolyásolja pl. a szellőzőberendezések teljesítményének figyelembevételét.
A hőhatás főként az infravörös, a hosszúhullámú sugarakra jellemző, amelyek behatolva a bőr alatti kötőszövet érhálózatáig, a bőrön vérbőséget okoznak. A szövetek fel melegedésével együtt a kapillárisok kitágulnak, meggyorsul a vérkeringés és az anyagcsere. A fényhatás a középhosszú sugarak sajátossága, főleg a kék és zöld szín esetén. A látható sugaraknak közvetlen káros hatása nincsen. A kémiai és biológiai hatás elsősorban az ibolyántúli (UV ) sugarak érvényesülésekor jelentkezik.
Címkékállatok álom betegség etetés istállók juh lovak marha tenyészet
Ezt mindenképpen olvasd el!
Hogyan válasszunk háziállatot?
Nagyon fontos, hogy ha háziállatot szeretnénk tartani, jól gondoljuk meg, és csak olyat válasszunk, amelyik …