A tetők fedésére szerves (nád, zsúp, fagyapot lemez) vagy szervetlen anyagokat (cserép, pala, hullámpala) széles körben használnak. A szerves anyagok nem a legmegfelelőbbek, mert a nedvesség hatására penészedés indul meg, így nem időtállóak, tönkremennek.
A padozat szerepe a régebbi istállókban kevésbé volt meghatározó tényező az állattartásban, mert rendszeres almozás esetén az alomanyag kiegyenlítette a padozat hibáit (hőtechnikai, mechanikai stb.), az állatok számára így meleg, kényelmes, száraz és csíraszegény környezetet teremtett.
Az alommentes tartásban mások az elvárások a padozattal szemben, hiszen ilyenkor az állatok egész életük során közvetlenül érintkeznek azzal. Az istálló padozatául szolgálnak a közlekedőutak, a trágyázótér, ahol az állatok ideiglenesen tartózkodnak, valamint a pihenőtér, ahol az állatok tartózkodása folyamatosnak tekinthető.
Az előbb említett padozat iránti elvárás az, hogy ne okozzon az állat testén sérüléseket, amelyeken keresztül, mint fertőzési kapun át, a környezetben élő kórokozók bejuthatnak a szervezetbe, fertőzést majd megbetegedést okozva. A pihenőtéri padozattal szembeni további elvárás az is, hogy anyaga ne legyen mérgező, sima, csúszós felületű, jelentsen akadályt a rágcsálók behatolásával szemben, könnyű fertőtlenítéssel csíraszegénnyé legyen tehető, szigeteljen a nedvességgel szemben, rugalmassága hasonlítson a természetes talajéhoz, ne legyen túlzottan kemény és érdes, jók legyenek a hőtechnikai tulajdonságai, valamint legyen korrózióálló.
A pihenőtéri padlók lehetnek mélyalmosak, ilyenkor a padlófelületen 20-30 cm vastag alomszalma, illetve almos trágya található. Az így összegyűlt almot időszakosan cserélik. Mélyalmos padlók általában hízómarha-istállóban, juhhodályban, valamint baromfüstállóban találhatók meg.
Címkékállatok álom betegség etetés istállók juh lovak marha tenyészet
Ezt mindenképpen olvasd el!
Hogyan válasszunk háziállatot?
Nagyon fontos, hogy ha háziállatot szeretnénk tartani, jól gondoljuk meg, és csak olyat válasszunk, amelyik …