Kezdőlap / Állatok / Állategészség védelem: Az ivarzás rendellenességei

Állategészség védelem: Az ivarzás rendellenességei

z ivarzás (ösztrusz) a nőivarú állat életében, annak ivari ciklusában, az a szakasz, amikor a nemi készülék és az állat viselkedése szabályos időközönként lehetővé teszi a párzást, illetve a fogamzást. A nőivarú állatok akkor válnak ivaréretté, amikor az első tűszóérés és -repedés (ovuláció) bekövetkezik. A nemi működés leginkább szembetűnő megnyilvánulása az ivarzás, amely általában egybeesik az érett petesejt(ek) szabaddá válásával, vagyis az ovulációval.
A nemi ciklus egyik ivarzástól a következőig tart, és az alábbi szakaszokra oszthaté- előivarzás (proösztrusz),
– ivarzás (ösztrusz),
– utóivarzás (posztösztrusz, metösztrusz),
– nyugalmi állapot (diösztrusz, kutyánál anösztrusz).

A többször ivarzó állatok nemi ciklusában gyakorlatilag hiányzik a nyugalmi állapot, mivel a nemi készülék evolúciós és involúciós folyamatai szorosan követik egymást. Az egyszer ivarzó állatok esetében a ciklus viszonylag hosszú nyugalmi szakasszal (anösztrusz) egészül ki.
A nemi funkciók szabályozását a hipotalamusz-hipofizis rendszer végzi, hormontermelés révén. Az irányítást végző központok az agyban találhatók meg. A köztiagyvelőben, így a hipotalamuszban is, számos mag található amelyek – mint szexuális központok – a nemi mirigyek működését szabályozzák. Az 1. centrum felelős azért, hogy a nemi ciklus időben megfelelően szabályozott legyen. Ennek a központnak a működését az ösztrogénkoncentráció növekedése pozitív feed-back útján serkenti, míg s progeszteronkoncentráció emelkedése gátolja. A 2. centrum felelős az ún. felszabadító anyagok, a releasing hormonok, pl. gonadotrop (GnRH), folyamatos, alapszintű termeléséért, ami azután megindítja a hipofizisben a luteinizáló (LH) és a follikulust stimuláló (FSH) hormon termelését. A 3. centrum aktivizálódása eredményezi az ivarzáskor megjelenő jellegzetes tüneteket és viselkedést, amit az egyre emelkedő ösztrogénszint tetőzése vált ki.

Ezt mindenképpen olvasd el!

Hogyan válasszunk háziállatot?

Nagyon fontos, hogy ha háziállatot szeretnénk tartani, jól gondoljuk meg, és csak olyat válasszunk, amelyik …

Leave a Reply