Fertőző betegségnek nevezünk minden olyan kórformát, amely során egy alacsonyabb rendű kórokozó egy magasabb rendű szervezetet megbetegít és abban kóros folyamatot indít meg.
A kórokozó lehet baktérium, rickettsia, klamidia, vírus, szubvirális kórokozó stb. A fertőző betegség kialakulásának két alapvető feltétele van: a fertőző ágens bejutása a szervezetbe (expozíció) és a fertőzött szervezet fogékonysága (diszpozíció) a kórokozó iránt.
A kórokozó képesség vagy patogenitás a mikroorganizmus megbetegítőképességét jelenti. Ha ez a megbetegítőképesség több állatfajra is kiterjed, széles gazdaspektrumú (euryxen) a kórokozó, ha csak egyféle állatfajt képes megbetegíteni, szűk spektrumú (stenoxen) a kórokozó elnevezése.
A kórokozókat obligát (feltétlen) és fakultatív (feltételes) megbetegítőképességük szerint is feloszthatjuk. Az obligát patogenitás azt jelenti, hogy a kórokozó minden, a kórokozó iránt fogékony egyedet képes megbetegíteni. A fakultatív patogén kórokozó csak bizonyos hajlamosító tényezők hatására, illetve a szervezet ellenálló képességének csökkenése következtében képes kóros folyamatot megindítani a szervezetben. Látens fertőzésről akkor beszélünk, ha a kórokozó megtelepszik ugyan a szervezetben, de azt (esetleg bizonyos ideig) nem betegíti meg.
A fertőző betegség akkor válik járvánnyá, ha nagy virulenciájú (a kórokozó képesség foka) és terjedőképességű kórokozó állatról állatra, állatállományról állatállományra terjed. A járványok térbeli terjedése szerint az alábbi járványformákat ismerjük:
– az endémia kisebb méretű járvány, egy-egy állatállományra terjed ki, jól körülhatárolt területen,
– epidémiáról akkor beszélünk, ha a betegség egyik állományról a másikra terjed, akár nagyobb tájegységekre kiterjedően is,
– pandémia a járványforma neve, ha a járvány földrészeket érint.
A járványok időbeli lezajlását illetően a következő beosztás ismeretes:
– ha az állatok, állatállományok gyorsan, egymást követően betegszenek meg, robbanásszerű (explozív) járványról beszélünk,
– elhúzódó járvány akkor alakul ki, ha a betegség terjedése lassú.
Címkékállatok álom betegség etetés istállók juh lovak marha tenyészet
Ezt mindenképpen olvasd el!
Hogyan válasszunk háziállatot?
Nagyon fontos, hogy ha háziállatot szeretnénk tartani, jól gondoljuk meg, és csak olyat válasszunk, amelyik …