A tőgy gyulladásos megbetegedését a szarvasmarha környezetében szinte mindenütt előforduló sarjadzó és fonalas gombák is okozhatják. Ezek között ebből a szempontból jelentős a Cryptococcus neoformans, az Aspergillus fumigatus, a Candida albicans és a Candida krusei.
A galaktogén vagy hematogén úton bekövetkező fertőzést elősegíti a hosszú hatású (long acting) antibiotikum adagolása, gombával fertőzött takarmány etetése (sörtörköly), tőgyinfúzió szakszerűtlen alkalmazása, rosszul tárolt, nedves, penészes alomszalma felhasználása.
A betegség általános mirigyes tőgygyulladás képében jelentkezik, ritkábban hevenyen, jobbára félheveny vagy idült formában. Mogyorónyi méretű tályogszerű csomók keletkeznek, amelyek jelentősen érintik a tőgy kötőszövetes állományát.
A hevenyen zajló betegség klinikai tünetei között jellemző a láz (41-42 °C), a bágyadtság, az étvágytalanság, esetenként az inkoordinált mozgás, a csökkenő tejtermelés. A gyulladt tőgynegyed bőre kipirult, duzzadt, fájdalmas tapintatú, a tej viszkózus, fonálszerű, szürkés-sárgás (az alveolushám lelökődése), pang a tőgyben, ezért az érintett negyed megnagyobbodik, majd tömött tapintatú lesz. Az idült formára leginkább jellemző a folyamat progresszív jellege és a tejtermelés csökkenése.
A gyógykezelés a klinikailag megnyilvánuló esetekben eredménytelen. Egyes Candida fajok fertőzésekor a gyakori kifejés és a higiéniai szabályok maradéktalan érvényesítése spontán gyógyulást eredményezhet. Ajánlható per os és parenterálisan jód adása, intramammálisan jódozott ásványi olaj, illetve gombaspecifikus antibiotikum adagolása. A klinikailag még nem beteg tőgynegyedekben a kóros folyamatok eredményesen visszaszoríthatók.
A megelőzést szolgálja fungicid hatású jodofor készítmény tőgy- és kézfertőtlenítésre való alkalmazása.
Címkékállatok álom betegség etetés istállók juh lovak marha tenyészet
Ezt mindenképpen olvasd el!
Hogyan válasszunk háziállatot?
Nagyon fontos, hogy ha háziállatot szeretnénk tartani, jól gondoljuk meg, és csak olyat válasszunk, amelyik …