Az embolus a vérpályában úszó, sodródó idegen képlet, amely a szűkebb érszakaszban bárhol megakadhat, így bekövetkezhet az embólia, amely ugyancsak vérkeringési zavarral jár. Az embolus lehet a keletkezési helyéről leszakadt trombus vagy annak részlete, alkothatják sejtek, sejtcsoportok, zsírcseppek, levegő- és gázbuborékok, élősködők.
A hanyatló szöveti folyamatok hátterében anyagcserezavarok állnak, amelyek sokszor az egyes szövetek, szervek hibás működéséhez (diszfunkcióhoz) vezetnek, súlyos esetben elhalással járnak. E fogalomkörben használatos az elfajulás (degeneráció) kifejezés is, utalva arra, hogy az enzimtevékenység gátlása vagy hiánya anyagcserezavarhoz vezet. Ez utóbbi jelenségre szokás a disztrófia (rossz táplálás) összefoglaló elnevezést is alkalmazni.
A sorvadás (atrófia) jelenségére jellemző, hogy az egyébként normálisan kifejlődött sejtek, szövetek, szervek teriméje különféle okok miatt (p1. hiányos tápláláskor) megkisebbedik, de szerkezetükben lényeges változás nem jön létre. Rokon fogalomnak tekinthető a visszaalakulás (involúció), ekkor a már kifejlődött szervek regresszív átalakuláson mennek át (csecsemőmirigy). Az eleve hiányos fejlődés (hipoplázia) nem tévesztendő össze a sorvadással, hiszen itt szövetek vagy szervek hiányos kifejlődése, vagyis fejlődési rendellenesség áll a háttérben. Az atrófia számos okból kialakulhat: lehet öregkori jelenség, de okozhatja tápanyagellátás hiánya szervben vagy a szervezetben (senyvesség), szervek működéskiesése, beidegzési zavar, tartós nyomás (felfekvés).
Címkékállatok álom betegség etetés istállók juh lovak marha tenyészet
Ezt mindenképpen olvasd el!
Hogyan válasszunk háziállatot?
Nagyon fontos, hogy ha háziállatot szeretnénk tartani, jól gondoljuk meg, és csak olyat válasszunk, amelyik …