A háziállatoknál gyakran előforduló húgykövek képződését külső és belső tényezők egyaránt befolyásolják. A külső tényező a takarmányozás, az ivóvíz hiányos felvétele, míg a belső tényezőkhöz sorolhatunk minden olyan anyagforgalmi zavart, amely a vizelet koncentrálódását idézi elő. A kövek típusát több tényező, pl. a vizelet pH ja, töménységének alakulása, hízóbárányoknál túlzott karbamidetetés stb., egyaránt befolyásolja. Az A-vitamin hiánya meghatározó lehet, mivel így elmarad az urotelium hámvédelme. Ennek sejtjei (metaplasztikus változások miatt) leválnak, s a vizeletben kőképződési centrumokat hozhatnak létre. Ha nagy a vizelet sókoncentrációja a vizelet kolloid és krisztalloid anyagainak a homeosztázisa megbomlik, a sók egy része kicsapódik, ismét csak kőképződési (kristályosodási) magokat hozva létre. A szerves mag körül rétegenként rakódnak le a szervetlen sók, fokozatosan növelve ezzel a húgykő méreteit. Megjegyzendő, hogy minden, a húgyszervekben zajló gyulladásos folyamat hajlamosít a kőképződésre. Wrong és mtsai (1996) szerint a húgykövesség kiváltásában (nagy valószínűséggel) ún. nanobaktériumok is részt vesznek. E nanométeres méretű parányok a kalciumot, foszfátokat és más ásványokat karbonát-apatittá tudják alakítani, így adva alapot húgykövek képződésének. E baktériumok mind az állatok, mind pedig az ember vérében megtalálhatók. Az ún. anyagcsere-rizikófaktorok között a kis vizeletmennyiséget, a túl nagy kalcium-, húgysav- és oxalátürítést, valamint a túl kicsi citrátürítést említhetjük.
Tünetek. A képződött kövek nagyságuktól és felszínük minőségétől függően okoznak klinikai tüneteket. A legveszélyesebbek a lencsényi-borsónyi, érdes felületű húgykövek. Ezek különösen hímivarú vagy herélt állatokban a húgyhólyagban, a húgycsőben, az ülőcsonti hajlatban vagy az S alakú görbületben akadhatnak el. A kezdeti tüneteket vérvizelés, az állat gyakori vizeléshez való készülődése, nyugtalan tekintete vezeti be. Több napja szenvedő kosbárányoknál a has alja vizenyős, az állat étvágytalan, bágyadt, fájdalmasan béget. Bikáknál a húgycső elődomborodhat a gáttájékon. Előfordulhat hólyagrepedés is. Ezzel és/vagy e nélkül előbb-utóbb húgyvérűség (urémia) alakul ki, ami az állat elhullását idézi elő.
Gyógykezelés. Csak a legelső tüneteknél kísérelhető meg, bár gyakran eredménytelen. Megelőzés. Juhoknál 3-5 mg/100 ttkg NH4Cl, kalciumsókkal való takarmánykiegészítés. Marhának 20-50 g NH4CI-ot adunk több napon át. Az egyes állatfajok gyakoribb húgyköveinek összetételéről tájékoztat a következő összeállítás.
Címkékállatok álom betegség etetés istállók juh lovak marha tenyészet
Ezt mindenképpen olvasd el!
Hogyan válasszunk háziállatot?
Nagyon fontos, hogy ha háziállatot szeretnénk tartani, jól gondoljuk meg, és csak olyat válasszunk, amelyik …