A keleti marhavész (Rinderpest) a szarvasmarha és más kérődzők ragályos, többnyire heveny lefolyású, nagy mortalitással járó betegsége, amely lázas általános tünetek mellett a légző- és emésztőszervek nyálkahártyáján vérzések, elhalások és ezek helyén kimaródások képződésével jár.
Előfordulás. A kiterjedt nemzetközi vakcinázási programnak és védekezési eljárásoknak köszönhetően a betegség előfordulása az utóbbi években jelentősen csökkent, sőt egyes kontinensek is mentessé váltak a keleti marhavész vírusától. Ma is fertőzött azonban a Közel- és Közép-Kelet, Ázsia. Európa, Amerika és Ausztrália, Japán és a csendes-óceáni szigetvilág mentes a keleti marhavésztől.
Kóroktan. A keleti marhavész kórokozója a Paramyxoviridae család Morbillivirus genusába tartozik.
A vírus a levágás után azonnal fagyasztott húsban hetekig fertőzőképes marad. Melegben, rothadó hullákban egy nap alatt, vérben, beszáradt vérben és bőrökben két-három nap alatt elpusztul.
A vírus iránt fogékony a szarvasmarha, a zebu, a bivaly, a jak. A szarvasmarhafajták fogékonyságában jelentős különbségek vannak. Enyhén betegszenek meg a juhok és a kecskék, valamint a sertések. A vadon élő kérődzők is megbetegszenek keleti marhavészben, fogékony az antilop, a zsiráf, a gnú, a varacskos disznó is.
Kórfejlődés. A fertőzött szarvasmarhák minden testváladékukkal ürítik a vírust, így az orrváladék, a vizelet, a tej, a bélsár is tartalmazza.
A szájon át a szervezetbe került vírus a limfás torokgyűrűben szaporodik el, majd betör a véráramba. A vírus megtelepszik a lépben, a csontvelőben, a nyirokcsomókban, az emésztő- és légzőkészülékben, a nyálkahártyákon. Ennek következtében alakulnak ki a klinikai tünetek.
Címkékállatok álom betegség etetés istállók juh lovak marha tenyészet
Ezt mindenképpen olvasd el!
Hogyan válasszunk háziállatot?
Nagyon fontos, hogy ha háziállatot szeretnénk tartani, jól gondoljuk meg, és csak olyat válasszunk, amelyik …