Kóroktan. A koronavírusok szarvasmarhák, juhok, sertések, lovak és kutyák, fiatal, vadon élő állatok bélsarában kimutatható kórokozók.
Borjakban, főként nagy állatlétszámú gazdaságokban, tél végén fordulnak elő istállójárványok. A kolosztrális ellenanyagok kiürülése után profúz hasmenést okoz az állományban. A vírus az éhbél és a csípőbél bélbolyhaiban, annak hámsejtjeiben telepszik meg. Ennek az a következménye, hogy megváltoznak a bélben a felszívódási viszonyok, hasmenés, folyadékveszteség alakul ki, ami az állatok kiszáradásához vezet. A koronavírus fertőzésének megakadályozása érdekében elsősorban a zárt állományok tartása és a tartáshigiéniai rendszabályok betartása a legfontosabb teendő.
Rotavírus-fertőzés
Kóroktan. A kórokozó a Reoviridae család Rotavirus genusának tagja. A vírust emberből, házi- és vadon élő állatokból izolálták. Bár szinte minden háziállatfajban kimutatták a vírus jelenlétét, leginkább újszülött borjakban van gyakorlati jelentősége.
Főként olyan borjakban okoz betegséget, amelyek nem kapnak megfelelő mennyiségű kolosztrumot.
A vírus elsősorban a vékonybél elülső és középső szakaszában telepszik meg. Ennek hatására a bélbolyhok megrövidülnek, felszívódásra alkalmatlanná válnak, hasmenést, majd exszikkózist eredményeznek. A rotavírus okozta kórképet súlyosbítja egyéb (pl. korona-), vírus, illetve enteropatogén Escherichia coli törzsek jelenléte.
Védekezés. A kolosztrális védelem igen nagy szerepet játszik a rotavírus-fertőzés megelőzésében. Az aktív védelem vakcinával való növelésére az E. coli elleni védettséget is adó vakcinával jó tapasztalatokat nyertek.
Címkékállatok álom betegség etetés istállók juh lovak marha tenyészet
Ezt mindenképpen olvasd el!
Mit tudunk a medúzáról?
Az óceánok, tengerek vizeiben él ez az igen fura élőlény, angol neve egyértelműen kifejező, kocsonyahal. …