Az egészséges szervezetet érő hatásokra bekövetkező kedvezőtlen változások, a homeosztázis megbomlása, csökkenti a szervezet teljesítőképességét, súlyosabb kórfolyamatok esetén bekövetkezhet az állat elhullása is vagy felmerülhet a kényszervágás igénye.
Az egészség és a betegség is életjelenség, közöttük nem húzható éles határ, fokozatos az átmenet, egyidejűleg van jelen a károsító tényezők belső egyensúlyt megbontó hatása és a szervezet védekező, elhárító reakciója; ez a dinamikus állapot térben és időben folytonosan változó folyamatok és jelenségek sorozata.
Az egyes állatbetegségek megelőzésében rendkívül fontos azokat a külső és belső kóroktani tényezőket felismerni, amelyek érvényesülése vezethet a szubklinikai (tünetek nélküli), majd a kifejezett klinikai tünetekben is megnyilvánuló kórformák kialakulásához. A szubklinikai esetekben csupán laboratóriumi diagnosztikai módszerekkel állapíthatjuk meg a betegség tényét. Sokszor az állatok termelőképességének visszaesése (pl. csökkenő tejtermelés) hívja fel a figyelmet a környezetben előforduló kóroki tényezőre.
A klinikai tüneteket is mutató kórformák előfordulásakor a szokásos klinikai diagnosztikai módszerekkel lehetőség nyílik az elkülönítő kórjelzésre, a megfelelő gyógyító és a további megelőzést szolgáló beavatkozások megtételére.
Az egészség és a betegség fogalmának megvilágítása mellett szólni kell az egészséges és a beteg állat jellemzéséről is, hiszen ezek ismeretében lehetséges a kóros következmények felismerése, valamint az azokat kiváltó okok felszámolása.
Az egészséges állatokra jellemző viselkedés az, hogy elevenen mozognak, élénk tekintetűek, a környezetükre figyelnek. A szarvasmarhák fejüket felemelik, a hát, a gerinc vonala vízszintes, egyenes, a végtagokat egyenletesen terhelik, fekvő állapotból viszonylag könnyen felállíthatók. A sertések általában fejüket lefelé hajtják, kunkorodott faroktartással, röfögő hangot adva szaglásznak, mozognak. Ajuhok fejtartása a szarvasmarháékhoz hasonló, fülüket hegyezik, élénk mozgásúak, nehéz őket megfogni. A kecskék még élénkebben mozognak, mint a juhok.
Címkékállatok álom betegség etetés istállók juh lovak marha tenyészet
Ezt mindenképpen olvasd el!
Hogyan válasszunk háziállatot?
Nagyon fontos, hogy ha háziállatot szeretnénk tartani, jól gondoljuk meg, és csak olyat válasszunk, amelyik …