Ezt a kórformát számos tényező kiválthatja az állattenyésztés gyakorlatában. A ném önkényesnek mondható osztályozás alapján megkülönböztetjük a kiváltó okok viszonylag kisebb szereppel rendelkező csoportját. Ide sorolhatjuk azokat az eseteket, amely átmenetiek, részleges formában jelentkeznek és gyógyításuk általában megoldott.
A genitáliák veleszületett fejlődési rendellenességei részben örökletes alapon, részben a magzati fejlődés alkalmával érvényesülő teratogén hatásra alakulnak ki. Így megemlíthető ez utóbbi esetben pl. a kettős hüvely és a kettős méhnyak, a hüvelybejárat körkörös szűkülete, a hüvelyben kialakuló, esetenként tojásnyi-gyermekfejnyi tömlők szarvasmarhában és a hermafroditizmus. A meddőség visszavezethető fertőző eredetre, a genitáliák gyulladásos, hurutos folyamataira vagy a magzat elhalására is. A mechanikai eredetű sérülések, valamint a szaporodás szerveiben előforduló daganatok szintén szerepelhetnek a meddőségi okok sorában.
A gyakorlat szempontjából nagyobb jelentőséget kap az alimentáris meddőség kérdése. A takarmány mennyisége és minősége alapvetően meghatározó szempont a szaporodásbiológiában. Az agyalapi mirigy és a petefészek fiziológiai hormontermelése erőteljesen függ a takarmány fehérje- és energiatartalmától. Rendkívül fontos a megfelelő fehérjeellátás és az esszenciális aminosavak biztosítása. Az energiaellátás hiánya diszcikliához vezet, általában fontosnak tekinthető az optimális vitaminellátás, ezen belül a béta-karotin, az ásványi anyagok és a mikroelemek (Ca, P, K, Na, Mn, Zn, Mo, Cu, Fe, Se, J, Cr) hiánya is hozzájárul a szaporodásbiológiai zavarok keletkezéséhez.
Az ovariális eredetű meddőség az ivarzás, a sárgatest rendellenességeivel, valamint a petefészek cisztás vagy gyulladásos elváltozásaival hozható összefüggésbe, amikor a háttérben gyakran a takarmányozással kapcsolatos problémák állnak.
Az uterinális eredetű meddőség részben puerperális zavarokra, illetve a megkésett, elhúzódó ún. szubinvolúcióra vezethető vissza. Ezek következtében idült méhhurut maradhat fenn, ami befolyásolja a további szabályos reprodukciót.
Címkékállatok álom betegség etetés istállók juh lovak marha tenyészet
Ezt mindenképpen olvasd el!
Hogyan válasszunk háziállatot?
Nagyon fontos, hogy ha háziállatot szeretnénk tartani, jól gondoljuk meg, és csak olyat válasszunk, amelyik …