A szarvasmarha-leukózis (Enzootiás Bovin Leucosis, EBL) lassan kifejlődő betegség, amely a limforetikuláris rendszer sejtjeinek és szöveteinek daganatos burjánzásában nyilvánul meg, és következetesen halálos kimenetelű.
Kóroktan. A szarvasmarha-leukózis kórokozóját a Retroviridae család, Retrovirusok genusába sorolják.
Fiatal borjak különösen érzékenyek a vírus iránt, de a juh és a kecske is fogékony. A természetes testváladékok: a tej, az orrváladék, a nyál, a vizelet, a bélsár tartalmazhat vírust. A testváladékok vírusközvetítő szerepe annál nagyobb, minél több bennük a limfocita. A fertőzés legnagyobb számban akkor alakul ki, amikor az állatokon sorozatkezelést (vérvétel) végeznek fertőtlenítés vagy eszközcsere nélkül. A fertőzés közös légtérben tartott állatok bronchusszekrétumával is terjed.
Kórfejlődés. A betegség lefolyásában három szakasz figyelhető meg:
1. lappangási szakasz (klinikai tünetek nélkül),
2. pretumoros szakasz (a kvalitatív és kvantitatív vérkép megváltozik),
3. tumoros szakasz (daganatok képződése).
Tünetek. A szarvasmarha-leukózis lappangási ideje közel egy év. A betegség első tünete, hogy a vérben megszaporodnak a limfociták. Majd a nyirokcsomók megduzzadnak, az állatok fáradékonyak, levertek, étvágytalanok, emésztési és vérkeringési zavarokkal küzdenek, tejtermelésük csökken, lesoványodnak. A leukózis daganatos formája minden esetben elhullással járó betegség.
Védekezés. A szarvasmarha-leukózis gyógyíthatatlan betegség, a vírus terjedését kell megakadályozni körültekintő, higiéniailag kifogástalan tartási körülmények biztosításával.
Címkékállatok álom betegség etetés istállók juh lovak marha tenyészet
Ezt mindenképpen olvasd el!
Hogyan válasszunk háziállatot?
Nagyon fontos, hogy ha háziállatot szeretnénk tartani, jól gondoljuk meg, és csak olyat válasszunk, amelyik …