A kóros nyálkatermelés alkalmával a mucin és mucinszerű anyagok megjelenhetnek intra- és extracellulárisan, lehetnek hám- és kötőszövet eredetűek, ilyen esetben mennyiségük fokozott. A hám eredetű mucin a nyálkahártyát sikamlóssá teszi, védi és óvja a kiszáradástól. Kóros körülmények között a nyálkamirigyekben és a nyálkahártyák kehelysejtjeiben fokozódik a nyálkatermelés. A mucin üvegszerűen átlátszó, homogén, vízzel erősen duzzadó tulajdonságú, nyúlós, kocsonyaszerű anyag. Fő alkotóelemei mukopoliszacharidok.
A kötőszövet sejt közötti állományában fokozott alapállomány képződésekor az alapállomány gél állapotból szol állapotba megy át. Ezt tapasztalni tiroxinhiány okozta mixödéma vagy nyulak mixomatózisa során a vírusfertőzést követően.
A szervezet zsíranyagcsere-zavarai között a patológiás zsíros infiltráció említhető, ami azt jelenti, hogy szokatlan helyen zsírlerakódás jelenik meg vagy ahol élettani viszonyok mellett is előfordul, ott túlzott mértékben felhalmozódik. Ennek oka lehet túltáplálás, oxigénhiány a májban, mérgek okozta sejtanyagcsere-zavar. Ilyen esetekben a májba jutott zsírt a raktárak már nem tudják befogadni, illetve a csökkent mennyiségű oxigén nem elegendő a zsír elégetéséhez, valamint a szöveti anyagcserezavar nem teszi lehetővé a zsír lebontását, így az felhalmozódik. Az egyszerű kóros infiltráció esetén a zsír a sejtek citoplazmájában jelenik meg, a sejtekben alakbeli elváltozás nincs (hízlalt liba mája). Az elhalásos kóros infiltráció alkalmával a sejtmagban elváltozások (lízis, rexis, piknózis) látszik, a zsír apró, finom cseppekben rakódik le a májon kívül más parenchímás szervekben (a szívizomban, vesében stb.) is, az elváltozások irreverzíbilisek (szarvasmarha zsírmáj betegsége).
Címkékállatok álom betegség etetés istállók juh lovak marha tenyészet
Ezt mindenképpen olvasd el!
Mit tudunk a medúzáról?
Az óceánok, tengerek vizeiben él ez az igen fura élőlény, angol neve egyértelműen kifejező, kocsonyahal. …