Kezdőlap / Állatok / Állategészségvédelem: Az erőnléti állapot (kondíció)

Állategészségvédelem: Az erőnléti állapot (kondíció)

Az alkat egyedi jellegét már régen igyekeztek tipizálni. Az egyes típusok a külső megjelenésen (habitus) alapulnak, a külső, alakbeli jellemzőkből igyekeztek a belsőkre következtetni. A háziállatok Sigaud beosztása szerint muszkulárisz, reszpiratórikusz és digesztívusz típusra oszthatók. Állattenyésztési tapasztalatok szerint a jól tejelő tehén általában reszpiratórikusz, a hízlalásra alkalmas szarvasmarha a digesztivusz típusba sorolható.
A kóros alkat háziállataink között is előfordul, pl. öröklött anyagcsere-betegség vagy öröklött alkati hiba következtében. Itt említhető meg bizonyos megbetegedésekkel szembeni öröklött hajlam. A méhen belüli fejlődés zavarára vezethetők vissza bizonyos veleszületett betegségek (fertőzés hatása), hibák (az anya elégtelen takarmányozása).
A születés után kialakulhatnak maradandó alkati hibák, és megjelenhet a kóros alkaton alapuló nagyfokú készség, hajlam – káros környezeti hatások halmozódása következtében vagy élettani határok közötti külvilági ingerekre – bizonyos betegségek iránt.
Az alkat és az erőnléti állapot tulajdonságait sokszor nehéz élesen elhatárolni. A kondíció a könnyen változó, szerzett tulajdonságok jellemzésére szolgáló fogalom. Ezen belül említhető meg a tápláltsági állapot (lesoványodás, elhízás), az izomerő megterhelésből eredő változásai, az anyagcsere-túlterhelés miatti rendellenességek stb.
általánosságban megállapítható, hogy a megfelelő tápláltsági állapot kedvező a szervezet életfolyamataira, míg a hiányos kondíció kedvezőtlen körülmény. A háziállatok tartása során az erőnléti állapotot befolyásolja a takarmányozás mennyisége és minősége, a gondozás és a gyakorlás (tréning) módja. A gazdasági állatok esetében a következő kondícióformákat ismerjük: 1. tenyészkondíció, 2. hasznosítási (használati vagy munka) kondíció, 3. kiállítási kondíció, 4. versenykondíció, 5. hízókondíció, 6. gyenge kondíció.

Ezt mindenképpen olvasd el!

Hogyan válasszunk háziállatot?

Nagyon fontos, hogy ha háziállatot szeretnénk tartani, jól gondoljuk meg, és csak olyat válasszunk, amelyik …

Leave a Reply