Az álkonkrementumok többé-kevésbé szilárd képletek. Kialakulásukban közrejátszik pl. valamely szerv által termelt váladék besűrűsödése, a nyálkahártyával bélelt szervekben megjelenő idegen anyagok, illetve a bélsár összeállása. Ide soroljuk a madár petevezetőjében megakadt, nem teljesen kialakult tojásra rakódott fehérjeanyagból és fibrinből álló képleteket. Zootrichobezoárnak tekintjük az állatok gyomrában (előgyomrokban) a lenyelt szőrökből összeálló szőrlabdát. Ragadozó madarakban lenyelt tollakból, halpikkelyekből alakulhat ki a bezoár. Fitotrichobezoár keletkezhet növényi részekből (pl. az ún. zabszőrökből) ezeket szerves és szervetlen sók tapasztják össze.
Az álkonkrementumok a szervek üregét szűkítik, eltömik, passzázszavarokat okoznak, esetenként súlyos következménnyel (felfúvódás, bélelzáródás).
A konglobátumokat az jellemzi, hogy takarmányrészekből és idegen testekből összeálló olyan képletek, amelyeket az előbb említett sók nem ragasztanak össze.
A szervezetben egyes esetekben fennálló ingerhatásra a sejtek szaporodásnak indulnak (proliferáció), a mezenchimális szövet még multipotens sejtjeiből eltérő sejttípusok jönnek létre. A proliferatív folyamatok helyileg és testszerte jelentkezhetnek. Az elhalt és szétesett sejtek maradványait az odavándorló falósejtek (fagociták) bekebelezik; ezek a neutrofil granulociták (gennysejtek) és a szöveti makrofágok, amelyek monocitákból alakulnak ki (12. táblázat).
A vérkeringésben előforduló vagy a szövetekben lévő szervetlen és szerves idegen anyagokat, kórokozók vagy vörösvértestek maradványait a mononuclear phagocyte system (MPS), illetve macrophag system (MS) monocita eredetű és jelentős fagocitálóképességgel rendelkező sejtek takarítják el.
Címkékállatok álom betegség etetés istállók juh lovak marha tenyészet
Ezt mindenképpen olvasd el!
Mit tudunk a medúzáról?
Az óceánok, tengerek vizeiben él ez az igen fura élőlény, angol neve egyértelműen kifejező, kocsonyahal. …