Immunrendszer, immunválasz, antigének és ellenanyagok. A szervezet igyekszik megszabadulni azoktól az anyagoktól, amelyeket nem tud felhasználni. Ennek legegyszerűbb módja, hogy a széklettel és vizelettel kiüríti azokat. Vannak azonban olyan anyagok is, amelyeket a szervezet nem képes el¬bontani és kiüríteni. Ezektől egy speciális szerv, az immunrendszer működésének eredménye: az immunválasz szabadítja meg. Az immunválasz során az immunrendszer sejtjei (makrofágok, limfociták) aktiválódnak és olyan anyagok (limfokinek, ellenanyagok) termelődnek, melyek az idegen anyagok kiküszöbölését elősegítik. Azokat az anyagokat, melyek a szervezetet immunválaszra serkentik, összefoglaló névvel antigéneknek nevezzük. Anti-gén lehet fajidegen oldott molekula (pl. szérumfehérje) vagy sejt (pl. baktériumok). A mikrobákról tudni kell, hogy testükben, illetve felületükön több különböző antigént hordoznak, melyek egyenként különböző fajlagosságú (specifitású) immunválaszt válthatnak ki. Például a Salmonella typhi 3 fő antigénjének megfelelően az általa fertőződött betegekben anti-„O”, anti- „H” és inti-„Vi” ellenanyagok termelődnek. Az immunválasznak legfontosabb jellemzője, hogy specifikus: kizárólag az olyan antigénre irányul, amely a választ kiváltotta.
Az immunválasz során termelődő anyagok (limfokinek, ellenanyagok) közül a járványtani gyakorlatban, többnyire az ellenanyagok szerepével foglalkozunk, ezért itt csak az ellenanyagokkal kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat foglaljuk össze: az ellenanyagok (immunglobulinok) a szérum (vérsavó) globulin frakciójában levő, különleges struktúrájú fehérjék. Alapvető tulajdonságuk a fajlagosság (specifikusság). A fajlagosság a gyakorlatban úgy nyilvánul meg, hogy pl. a diftéria bacillus toxinjával szemben termelődött ellenanyag (antitoxin) csak a diftéria toxinnal kötődik, de más toxinokkal (pl. tetanusz toxinnal) nem. Ebből következik, hogy a diftéria antitoxin csak a diftériával szemben biztosít védettséget, más toxikus fertőző betegség ellen azonban nem. Az ellenanyagok gyakorlatilag az egész szervezetben jelen vannak ugyan, mégis legkönnyebben a vérsavóból mutathatók ki. Az antigén hatására általában 10-14 nap múlva jelennek meg, de ha ugyanazzal az antigénnel már korábban érintkezésbe került a szervezet, sokkal hamarabb, pár nap múlva már megtalálhatók a vérsavóban.
Az ellenanyagok különböző módokon védik a szervezetet, pl. serkentik az idegen anyagok, sejtek fagocitálódását, a szérum egyéb anyagaival együttműködve feloldják a sejteket, így a mikrobákat is, közömbösítik a kórokozók mérgező anyagait.
Címkékallergia allergiás nátha asztma atka gyulladás ház immunrenszer kötőhártya pollen por szénanátha tüdőasztma
Ezt mindenképpen olvasd el!
Az allergia immunkárosító hatása
Az antigén kötődése az ellenanyaggal, vagy az immunrendszer sejtjeivel nem minden esetben előnyös a szervezet …