Kezdőlap / Tag Archives: babona

Tag Archives: babona

Mandragóra a néphitben

Az emberke formájú mandragóra gyökér évszázadok óta az egyik legkeresettebb varázsszer volt. Rengeteg misztikus történet övezi, és babonák tömkelege szól róla. Hívják boszorkányvirágnak és az ördög mécsesének is, tisztátalan lelkekkel, manókkal és boszorkányokkal hozták összefüggésbe. Már az ókorban is használták narkotikumként, altatószerként, szerelmi bájitalokhoz afrodiziákumként. A Biblia szerint pedig segített …

Érdekel a cikk folytatása? »

Nibiru a halálhozó?

Az ember mindig félt valamitől. Babonák, hiedelmek a félelem melegágyai. Most a világvége a legdivatosabb, de ebben is elég széles a skála. Kezdjük a Nibiruval, avagy a Planet –X elnevezésű 10-ik bolygónkkal (remélhetőleg nem kerül a Plútó sorsára). 2012-re „jósolt” érkezése egybe esik a Maja naptár végével. Hogy mit okoz? …

Érdekel a cikk folytatása? »

A koszorúslány fontossága

A hagyomány szerint a koszorúslányok azért vonulnak a menyasszony előtt a templomban, hogy megvédjék őt az ártó szellemektől. A koszorúslányok öltözéke egykor alig tért el a menyasszonyétól, hogy a szellemeket ily módon is becsapják. Azonban ez a babona később már inkább praktikummá vált. Az eladósorban levő koszorúslányok szerepük által felhívhatták …

Érdekel a cikk folytatása? »

Mi a babona?

A történelem minden korszakában csupán maroknyi ember volt képes elhatárolódni egy olyan érzésvilágtól, amely szerint életünk eseményei természetfeletti lényektől vagy mágikus erőktől függenek. Különösen a „tudomány előtti” kultúrákban jelent a babona egyfajta pszichológiai védelmet a környezettel szemben, amelyben szemlátomást hemzsegnek a fenyegető, kiszámíthatatlanul viselkedő szellemek, s ezeket ki kell engesztelni …

Érdekel a cikk folytatása? »

Lehet-e hasznos a babona?

Egyik-másik babonás hiedelemből gyakorlati haszon is származott. Angliában egykor az a babona járta, hogy aki átesik a tehénhimlőn, védetté válik a fekete himlővel szemben. Edward Jenner az 1700-as évek végén komolyan vette ezt a hiedelmet, és kiderítette, hogy akit beolt tehénhimlővel, az nem kapja meg a fekete himlőt. Így született …

Érdekel a cikk folytatása? »

Befolyásolják-e az ember életét a csillagok és a bolygók?

Az asztrológia, ez az ősrégi tudomány (vagy áltudomány) a Nap, a Hold, a csillagok és a bolygók helyzetét és mozgását tanulmányozza, méghozzá abból a szempontból, hogy miként befolyásolják az ember személyiségét és életét. Kezdetei Babilonba. 4000 évvel ezelőttre nyúlnak vissza, s mai híveinek száma tízmilliókban fejezhető ki. Lehetséges, hogy ma …

Érdekel a cikk folytatása? »

Földeríthetők-e, befolyásolhatók-e távoli események az érzékeken túli jelenségek révén?

Egyesek hisznek abban, hogy az olyan jelenségeket, mint a gondolatátvitel vagy a telekinézis (távoli tárgyak megmozdítása), egyfajta sugárzással lehel magyarázni, amelyet meghatározott gondolatra összpontosító emberek agya bocsát ki. Ezt semmiféle bizonyíték nem támasztja alá. A bűvésztrükkök jó ismerői nem egy mágusra, aki rendkívüli pszichikai adottságaival kérkedett, rá is bizonyították a …

Érdekel a cikk folytatása? »

Miért hisznek oly sokan az érzékeken túli észlelés lehetőségében?

A gondolat, hogy egyeseknek természetfeletti lelki vagy szellemi képességeik lehetnek, érthető módon nagyon vonzó. Elkápráztatott már „komoly” embereket is, például a detektívregény-író Sir Arthur Conan Doyle-t vagy a tudós Michael Faradayt. Az érzékeken túli észlelés (extrasensory perception. ESP) kérdésének eddigi legalaposabb vizsgálatát az amerikai Duke Egyetemen végezték el. J. B. …

Érdekel a cikk folytatása? »

Babonás népek

Szerte a világon, minden népnek megvannak a maga babonái. Ezeken olykor nevetünk, olykor felháborodunk. Fontos tudnunk, hogy az eltérő kulturális hatások miatt nem szabad a mi szemszögünkből ítélkezni, hiszen, a világ másik felén élő törzseknek a mi szokásaink tűnhetnek bizarrnak… A Szamoa-szigeteken, Óceániában a férj hagyományosan nem végezhet semmilyen női …

Érdekel a cikk folytatása? »

Modern babonák

A 13-as számtól való félelem már évszázadok óta élő dolog; magyarázata azonban igen egyszerű: Ennyi telihold van egy évben, s egykoron holdhónapokban mérték az évet, akárcsak az ókori Egyiptomban, amely időszakhoz számos mai babona fűződik. Ám Egyiptomon kívül már a legősibb sámán – és boszorkányvallásokban is előkelő helyük volt a …

Érdekel a cikk folytatása? »