Kezdőlap / Tag Archives: bolygó

Tag Archives: bolygó

Nibiru a halálhozó?

Az ember mindig félt valamitől. Babonák, hiedelmek a félelem melegágyai. Most a világvége a legdivatosabb, de ebben is elég széles a skála. Kezdjük a Nibiruval, avagy a Planet –X elnevezésű 10-ik bolygónkkal (remélhetőleg nem kerül a Plútó sorsára). 2012-re „jósolt” érkezése egybe esik a Maja naptár végével. Hogy mit okoz? …

Érdekel a cikk folytatása? »

Új Naprendszerek

Az első, Naphoz hasonló csillagok körül talált exobolygók meglehetősen szokatlannak tűntek: nagy tömegű gázóriások, rövid keringési idővel, vagyis nagyon közel a csillagukhoz, esetleg erősen elnyúlt. ellipszis alakú pályákon. A felfedezés meglepte a csillagászokat, mert az addigi elméleteik szerint a bolygókat létrehozó porkorongokból a Naprendszerhez hasonló rendszereknek kellene létrejönniük, vagyis a …

Érdekel a cikk folytatása? »

Csillagászat szabad szemmel

Nincs szükség optikai műszerekre ahhoz, hogy jártasságra tegyünk szert a csillagászat birodalmában – őseink is ezt tették ilyen eszközök nélkül több ezer éven át. Akinek napjainkban van egy kis előképzettsége és van néhány alapvető eszköze, már szabad szemmel is élvezheti a csillagképeket, vizsgálhatja a legfényesebb mélyég-objektumokat, valamint nyomon követheti a …

Érdekel a cikk folytatása? »

A Neptunusz

A Neptunusz a négy óriási gázbolygó közül a legkisebb és leghidegebb, valamint legtávolabbi a Naptól. 1846-ban fedezték fel, és nemrég egy űrszonda, a Voyager-2 kezdte el vizsgálni ezt a távoli világot. Amikor a szonda 1989-ben elrepült mellette, egyúttal elkészítette az első közelképet a Neptunuszról, felfedte, hogy ez a legszelesebb bolygó …

Érdekel a cikk folytatása? »

Az Uránusz szerkezete és időjárása

Az Uránusz igen nagy, négyszer akkora mint a Föld, és 63 Földet tudna magába foglalni, noha saját tömege 14,5-szer akkora, mint a Föld. Így az őt alkotó anyag sűrűségének kisebbnek kell lennie, mint a Föld sűrűsége. Az Uránusz túl nehéz ahhoz, hogy a hidrogén legyen a fő alkotórésze, mint a …

Érdekel a cikk folytatása? »

A Jupiter szerkezete és légköre

Bár a Jupiter a legnagyobb tömegű bolygó, (318-szorosa a Föld tömegének), nagy térfogata következtében a sűrűsége kicsiny. Összetétele a Naprendszer bármelyik bolygóénál jobban hasonlít a Napéhoz. A Jupiter hidrogénje és héliuma légnemű állapotban van a bolygó külső részén, ahol a hőmérséklet kb. -110 °C. Közeledve a középponthoz a nyomás, a …

Érdekel a cikk folytatása? »

Valles Marineris, a Naprendszer leghosszabb völgye

A Valles Marineris a legnagyobb alakzat a Marson, amelyet tektonikai erők hoztak létre. Ez a szurdokvölgyeknek olyan rendszere, amely több mint 4000 km-en keresztül húzódik, helyenként akár 700 km széles, és átlagosan 8 km mély. Hozzá képest Amerikában az arizonai Grand Canyon eltörpül: annak hossza csak tizedannyi, mélysége pedig csak …

Érdekel a cikk folytatása? »

A Mars felszíni alakzatai

A Mars felszíni alakzatait meteor becsapódások, a szél, vulkanikus és vetődési folyamatok alakították ki és formálták. Tudósok úgy vélik, hogy a Mars felszínén és alatta valamikor víz folyt, mely alakzatokat, pl. völgyeket és kifolyási csatornákat vájt ki a felszínen. A kráterek mintegy 3.9 milliárd évvel ezelőtt, egy intenzív meteorbombázási időszakban …

Érdekel a cikk folytatása? »

Időjárás a Marson

A Mars a négy kőzetbolygó közül a legtávolabbi. Rozsdás vöröses színe miatt „vörös bolygónak” is szokták nevezni, de nevét a rómaiak hadistene után kapta. Változatos földi alakzatai között találunk mély szurdokvölgyeket, de itt vannak a Naprendszer legmagasabb vulkánjai is. A Marsnak igen ritka légköre van, amelynek átlagos légnyomása a felszínen …

Érdekel a cikk folytatása? »

A Hold születése

Noha a Hold tömege a Földének csak 1.2%-át teszi ki, a Hold a Naprendszer holdjai közül az ötödik legnagyobb. Teliholdkor egünkön a legfényesebb objektum a Nap után, és gravitációjának erős hatása van a bolygónkra. Azonban a Hold túl kicsi ahhoz, hogy vonzásával jelentősebb légkört tartson meg maga körül, és mivel …

Érdekel a cikk folytatása? »