Az ember mindig félt valamitől. Babonák, hiedelmek a félelem melegágyai. Most a világvége a legdivatosabb, de ebben is elég széles a skála. Kezdjük a Nibiruval, avagy a Planet –X elnevezésű 10-ik bolygónkkal (remélhetőleg nem kerül a Plútó sorsára). 2012-re „jósolt” érkezése egybe esik a Maja naptár végével. Hogy mit okoz? …
Érdekel a cikk folytatása? »Mi a babona?
A történelem minden korszakában csupán maroknyi ember volt képes elhatárolódni egy olyan érzésvilágtól, amely szerint életünk eseményei természetfeletti lényektől vagy mágikus erőktől függenek. Különösen a „tudomány előtti” kultúrákban jelent a babona egyfajta pszichológiai védelmet a környezettel szemben, amelyben szemlátomást hemzsegnek a fenyegető, kiszámíthatatlanul viselkedő szellemek, s ezeket ki kell engesztelni …
Érdekel a cikk folytatása? »Lehet-e hasznos a babona?
Egyik-másik babonás hiedelemből gyakorlati haszon is származott. Angliában egykor az a babona járta, hogy aki átesik a tehénhimlőn, védetté válik a fekete himlővel szemben. Edward Jenner az 1700-as évek végén komolyan vette ezt a hiedelmet, és kiderítette, hogy akit beolt tehénhimlővel, az nem kapja meg a fekete himlőt. Így született …
Érdekel a cikk folytatása? »Befolyásolják-e az ember életét a csillagok és a bolygók?
Az asztrológia, ez az ősrégi tudomány (vagy áltudomány) a Nap, a Hold, a csillagok és a bolygók helyzetét és mozgását tanulmányozza, méghozzá abból a szempontból, hogy miként befolyásolják az ember személyiségét és életét. Kezdetei Babilonba. 4000 évvel ezelőttre nyúlnak vissza, s mai híveinek száma tízmilliókban fejezhető ki. Lehetséges, hogy ma …
Érdekel a cikk folytatása? »Babonás népek
Szerte a világon, minden népnek megvannak a maga babonái. Ezeken olykor nevetünk, olykor felháborodunk. Fontos tudnunk, hogy az eltérő kulturális hatások miatt nem szabad a mi szemszögünkből ítélkezni, hiszen, a világ másik felén élő törzseknek a mi szokásaink tűnhetnek bizarrnak… A Szamoa-szigeteken, Óceániában a férj hagyományosan nem végezhet semmilyen női …
Érdekel a cikk folytatása? »