A lábbelik története az őskorig nyúlhat vissza, de Európában még néhány száz évvel ezelőtt is mezítláb jártak az emberek. Az időjárás viszontagságai, a természetes talajon való járás, a földmunka kényszeríthette az embert, hogy lábbelit viseljen. A mezítlábasságot a puha lábbelik követték, amelyek tökéletesen követték a láb formáját és mozgását. Ide …
Érdekel a cikk folytatása? »A bocskor és a kapca
A középkor egyik legelterjedtebb és valószínűleg az emberiség legegyszerűbb, legkezdetlegesebb lábbelije volt a bocskor, mivel elkészítése semmiféle szaktudást nem igényelt. Több bocskorforma is használatban volt. Ismert a telkes vagy telekes bocskor, amelynek szélén fülek (telek) voltak, ezeken keresztül lehetett az ún. bocskorszíjat befűzni és a lábszárhoz kötni. A tehetősebbek gyakran …
Érdekel a cikk folytatása? »A csizma története
A magyar népviselethez szorosan hozzátartozik, és a díszmagyarnak is elengedhetetlen tartozéka a csizma. Azonban bármennyire is magyarnak tűnik, a csizma török eredetű lábbeli. Hamar elterjedt nálunk, ami annak is köszönhető, hogy sokkal tartósabbnak bizonyult az addig használatban lévő lábbelikkel szemben, illetve jobban a megrendelő lábához lehetett igazítani. A csizma eleinte …
Érdekel a cikk folytatása? »A papucs története
Jellegzetes, törököktől átvett, általunk ma is használt lábbeli a papucs. Kialakulása a mohamedán életmóddal magyarázható. Egyrészt a férfiaknál az imához kapcsolódó gyakori kéz- és lábmosás miatt volt praktikus viselet, hiszen a papucstól könnyen megszabadulhattak, nem kellett hosszasan a cipő levételével bíbelődniük. Másrészt a mohamedán nők napjai elsősorban a ház körüli …
Érdekel a cikk folytatása? »