Szerencsére ritka betegségről van szó, amit vagy maga a gyógyszer, vagy lebomlási terméke okoz. A gyógyszerallergiák igen sokrétű immunreakció talaján alakulhatnak ki, ami megnehezíti a betegség télismerését. Amikor nem észleljük a szokásos allergiás immunmechanizmust, nem könnyű elkülöníteni a valódi gyógyszerallergiát a gyógyszer által okozott mellékhatásról, a túladagolás okozta tünetektől és …
Érdekel a cikk folytatása? »Csalánkiütés, allergiás vizenyő
A viszketéssel járó csalánkiütést mindenki jól ismeri, különösen gyermekkorban gyakori. Jellegzetes megjelenési tormája a fehér duzzanat (ödéma), körülötte piros udvarral. A csalánkiütések összefolyhatnak, de állhatnak egyesével is. Az allergiás vizenyő (orvosi nyelven Ouincke-ödéma) ugyanolyan rnechanizmussal alakul ki, mint a csalánkütés, de amíg a csalángöb általában a„keményebb” bőrterületeken, addig az ödéma …
Érdekel a cikk folytatása? »Az tengervíz hatása az atópiás ekcémára
Megfigyelhető, hogy az atópiás ekcémások egy részének jót tesz a napfény és különösen a tengervíz; sok esetben a beteg a tengerparti nyaralás során teljesen tünetmentessé válik. A tengervíz vegyi összetétele hasonlít a magzatvízéhez. Nem véletlen, hogy a tengerben sokáig úszkálgathatunk anélkül, hogy, felázna a bőrünk. Valószínű, hogy a különböző elemek …
Érdekel a cikk folytatása? »Óvintézkedések az allergia és ekcéma ellen
Meleg, párás ágynemű alatt viszketés léphet fel, ezért éjszakára könnyű takaró és maximum 20 „C hőmérséklet javasolt. Ha a viszketés nagyon kellemetlen, akkor bevehetünk enyhe nyugtatót vagy altatót. A kisgyermek kezére aktív időszakban kesztyűt húzhatunk, de a cél itt is a viszketés megszüntetése legyen. Könnyű ételeket fogyasszunk, ne terheljük túl …
Érdekel a cikk folytatása? »A kontakt ekcéma
A kontakt ekcéma – mint a neve is mutatja – kontaktus révén jön létre, jól azonosítható anyagok okozzák (króm, nikkel, kobalt, gumi, illatanyagok stb.). Ezt az eltérő kezelés miatt fontos tisztázni. Mivel igen korán kezdődő betegségről van szó, célszerű már a születés után megtennünk az óvintézkedéseket. Ha tudjuk, hogy gyermekünk …
Érdekel a cikk folytatása? »Atópiás bőrgyulladás, ekcéma
Az atópiás – örökölt – ekcéma az egyik legtöbbet tanulmányozott betegség, talán azért is, mert az esetek nagy részében bonyolult immunológiai úton alakul ki. Nagyon kevés az igazán tiszta, klasszikus allergiás eredetű ekcéma. A betegség hátterében általában komplikált idegrendszeri, kötőszöveti és immunológiai rendellenesség áll. Akkor vagyunk könnyebb helyzetben, amikor sikerül …
Érdekel a cikk folytatása? »Az asztmás beteg és a munka
Sajnos kevés az olyan munkahely , ahol károsodás nélkül, jó közérzettel dolgozhatnának. Az asztmások mindenesetre tartózkodjanak a poros, gázos munkahelytől, s lehetőleg ne menjenek eladónak madár- és halkereskedésbe. A pollenérzékenyeknek nem célszerű a kertészkedés, a szabadban végzendő munka. Az asztmásnak elsőrendű érdeke a sportolás. A sport nem szünteti meg a …
Érdekel a cikk folytatása? »Allergiás kötőhártya-gyulladás
A kötőhártya-gyulladás legtöbbször az allergiás nátha kísérőjelensége. A pollenszezonban néha önállóan is előfordul, de gyakran észlelünk – különösen serdülő gyermekeknél – olyan tavaszi kötőhártya-gyulladást, mely nem a szokásos allergiás reakció miatt alakul ki. Ennek elkülönítése azért nagyon fontos, mert általában más kezelést igényel. Nagyon ritkán alakul ki egész évben tartó …
Érdekel a cikk folytatása? »Az allergiás nátha
Az allergiás nátha pontosabb elnevezés, mint a szénanátha, mert az utóbbi csak egy bizonyos szezonra utal, ráadásul tudjuk, hogy a panaszokat nem a széna, hanem a pollenszemcsék okozzák. Az allergiás nátha mellett azonban számos egyéb orrüregi kór is létezik, amely hasonlít az allergiához, ám másfajta immunológiai válasz következtében alakult ki. …
Érdekel a cikk folytatása? »Az asztma gyógyszerei
Az asztmás kisgyermekek inkább tablettát és szirupot, a felnőttek és nagyobb gyermekek általában gázzal porlasztott, spray formájú gyógyszert kapnak. A sprayt meglehetősen nehéz bevinni, ezért gyakran helytelenül használják: úgy szívják be, hogy az orron keresztül távozik a nagyja, vagy zári gégefővel próbálják „belélegezni”, aminek következtében a nyállal a gyomorba jut. …
Érdekel a cikk folytatása? »