A nem gyógyuló szöveteket nevezzük fekélyeknek. Ez a test sok területén külsőleg és belsőleg is megjelenhetnek. Apróbb fekélyek könnyen kialakulnak, ezek lehetnek tünetmentesek, és sok esetben maguktól is meggyógyulnak.
Ismert statisztikai adat, hogy a férfiaknál gyakrabban előforduló betegség, és a nyombél a legérzékenyebb a fekélyekre. A nyombélfekély nem más, mint egy megsérült nyákréteg, a gyomorban pl. a gyomorsav ezt a sérült területet marja és ez okoz komoly fájdalmat, súlyosabb esetben vérzést. A mai orvosi gyakorlat alapján endoszkópos vizsgálattal, gyomorba lejuttatott száloptikás videokamera segítségével feltérképezhetik a beteg gyomor területet, a szövetekből vett minta segítségével állapítják meg a fekély jóindulatú, vagy rosszindulatú voltát.
Tünetei között szerepel:
– étvágytalanság, kevés falat után már telítettnek érzi magát,
– közvetlenül evés utáni égő fájdalom, gyomortáji fájdalom,
– vérhányás,
– hasmenés, véres széklet,
– vérzés, ilyenkor sápadtság, keringési zavarok, szédülés, gyengeség a kísérő tünetek,
– súlyosabb esetben fekélyes terület kilyukadása, azonnali segítség kérés szükséges.
Kialakulásának tényezői:
– olyan gyógyszerek fogyasztása főleg éhgyomorra, ami hozzájárul a fekélyesedéshez,
– a gyomor savtúltermelése,
– helicobakter jelenléte, napjainkban megismert baktérium fellelhetősége,
– stressznek kitett életmód, főleg a fiatalabb korosztály férfitagjainál jelentkezhet, tompa, gyakran megújuló fájdalommal a has
felső, középső szakaszánál.
Hogyan kerülhető el a nyombélfekély kialakulása?
Itt lehet sorolni az örökösen mondott intelmeket, kerülni kell a stresszt, egészséges táplálkozással, sok mozgással, kikapcsolódással, pihenéssel, megfelelő alvással, (ami nyugodt alvást jelent, kipihenten ébredjünk) kevés kávé, tea, cola, erős fűszerezésű ételek, dohányzás mellőzésével csökkenthetjük a megjelenését és főleg a gyulladáscsökkentő orvosságokat ne üres gyomorra szedjük.
Az egészség egy kincs, vigyázni kell rá, sokkal nagyobb érték még a pénznél is.