A vegetáriánusok, a tudatos fogyasztók és a biotermékek hívei manapság jóformán egyazon csoportot alkotnak. Ahogyan a közelmúlt élelmiszerbotrányai is figyelmeztetnek, nincs meg a három egymás nélkül.
Hiába vegetáriánus valaki, ha ellenőrizetlen forrásból, agyonvegyszerezett zöldséget és gyümölcsöt vásárol – ezzel gyakorlatilag semmit nem tett az egészségéért, ami pedig a vegetarianizmussal eredetileg lett volna a célja. De a biotermékeket vásárlók is hiába keresik a megbízható, jó minőségű termékeket, ha egyúttal egészségre káros, adalékanyagokkal dúsított, meghamisított élelmiszereket is tesznek a kosarukba, azaz nem tudatos vásárlók.
A biotermékek azonban drágák, ezért egy vegetáriánus számára felmerülhet a kérdés: termeszthetőek –e ezek a növények otthon is, saját felhasználásra?
Szerencsére az előbb vázolt összefüggés a szakirodalomban is jelen van: nem egy, kifejezetten biokertészek számára íródott könyv közöl az utolsó fejezetben vegetáriánus recepteket, sőt életmódbeli tanácsokat is.
A biokertben, vegyszerek nélkül, vegyes kultúrás társításban termesztett növények olyan változatosságot nyújtanak a vegetáriánus konyhára, hogy a szakirodalomban fellelhető recepteket, jellemzően zöldsalátákat, zöldségleveket, zöldségleveseket, gyümölcsszörpöket, befőtteket, lekvárokat és rakott zöldségeket jóformán a „saját kertünkből” elkészíthetjük.
A termesztett növények, zöldségek, gyümölcsök és fűszernövények és a telepítési módszerek helyes megválasztásával a vegetáriánus konyhánkra olyan sokoldalú, változatos étrend lesz jellemző, amit ellenérvként sok húsevő ugyan hiányol, a gyakorlat azonban a vegetarianizmus sokféleségét bizonyítja.
Címkékbiokertészet egészség életmód étrend gyümölcs receptek telepítés termesztés vegetarianizmus zöldség
Ezt mindenképpen olvasd el!
Vegetáriánus étrend önmagában nem garancia az egészséges élethez.
Három csoportba sorolhatók azok az emberek akik: – az igazi vegetáriánus nem esznek húst, vagy …