Vishnu, Isvara, az isteni hármasság középső alakja, a fenntartó. A két másik erő a teremtés és a pusztítás között a világ megnyilvánult létezésének, változásának erejét testesíti meg. Ő a megőrző, az óvó princípium.
Vishnu felesége Lakshmi, a gazdagság istennője. Ennek jelképes értelme: a fenntartás, az eltartás, az életben tartás velejárója az anyag világában zajló változási folyamatoknak, amelyet a gazdagság, az anyag minőségének lehetséges pozitív állapota testesít meg.
A szanszkrit szógyök vish jelentése: szétterjed, kiterjed, áthatol, beivódik. A Vishnu princípium az, amely ha behatolni, beívódni képes az emberi szellembe, akkor a két világminőség, a mikrokozmosz és a makrokozmosz legmagasabb minősége testesül meg.
Vishnu hagyományos ábrázolásain egy hatalmas kígyó (shésha vagy ánanda) hátán lovagol a világtengeren, amely a mennyek (vaikuntha) közepén lelhető fel. A kígyó oly módon tekeredik össze, hogy testéből Vishnu számára kényelmes ágyat formál. A kígyónak ezer feje van, nyakával pedig saját összetekeredett teste felé fordul. Vishnu párja, felesége Lakshmi lábai előtt ül, szolgálatra készen.
A lábainál ülő hitves, Lakshmi, a teremtett világ erejét, anyagi értelmű hatalmát jelképezi. Ha az ember elérte a felismerés állapotát, már nem kell keresnie a világ anyagi örömeit, azok jönnek el a lábaihoz.
Vishnu színe kék, és sárga öltözetet visel. Fején koronát hord, és lábaival lótuszvirágon áll. Négy karja van. Mindezek együtt azt jelképezik, hogy ö maga nem más, mint a legmagasabb Én, az Atman, a Brahman megtestesülése, amely változatlan, de amely körül a világ változásai történnek. Jelenti a világ múlhatatlan eredetét, a mulandó közepette.
Négy kezében egy jelképes tárgyat tart. Egy kagylókürtőt (shanka), egy apró diszkoszt (csakrá), egy buzogányt (gadá), és egy lótuszt (padmá). Mind a négy az emberi fejlődés egy-egy végső célját jelképezi.
A lótusz a legmagasabb belső valóságot szimbolizálja, ezt kell elérnie az embernek, hogy megközelítse saját eredeti állapotát.
A kagylókürt a csatába hívó eszköz, amely az ember belső küzdelmének megvívását hivatott ösztönözni. A buzogány, figyelmeztetés az ember számára, hogy felfigyeljen, meglássa, megtapasztalhassa a világegyetem és a természet törvényeiben uralkodó szabályszerűséget.
A diszkosz a pusztítás éles fegyvere, jelképezi a fejlődésben rejlő bukás lehetőségét, következményét, és a világegyetemben uralkodó törvény erejét, amelynek szabályos logikája alól Vishnu, azaz az isten sem lehet kivétel.
Címkékbrahma brahman Ganésa hindu vallás hinduizmus Isvara Krisna trimurti vishnu
Ezt mindenképpen olvasd el!
Vallás jelentése
Amikor a vallás jelenségeit vagy fogalmát akarjuk értelmezni, gyorsan kiderül, hogy nagyon is nehéz feladattal …