Az alumínium után a vas a második leggyakoribb elem a földkéregben. Az emberi szervezet működésében is nagyon fontos szerepe van, de tulajdonképpen – töménységét figyelembe véve – a szervezetben csak nyomelem. (Testünk mintegy 4-5 g vasat tartalmaz.)
Az étrendben szereplő vas a hemoglobin nevű vérpigment egyik legfontosabb alkotóeleme. A hemoglobin a vörösvértestekben található, és az éltető oxigént viszi el a test minden részébe. Vörösvértestekben játszott szerepén kívül a vas megtalálható még a mioglobulinban (a hemoglobin megfelelője az izmokban), és emellett részt vesz a szervezet energiatermelő reakcióiban is.
A tápanyag-kiegészítés okai
A gyermekszülésre alkalmas korban lévő asszonyok esetében a legnagyobb a vashiány veszélye, a havi vérzésből eredő veszteség miatt. Az ajánlott értékek nem számolnak azokkal az asszonyokkal, akik sok vért veszítenek menstruációjuk alatt, és akik számára tanácsos a szupplementáció többletszükségletük fedezésére.
Akiknek még szükségük lehet a vaskiegészítőkre, azok a vegetáriánusok, a terhes anyák, a serdülők, a sportolók és az idősebb korosztályhoz tartozók.
A gyermekek számára olyan multivitamin és ásványi kiegészítőt javasolt, ami más tápanyagokkal együtt, kiegyensúlyozott arányban vasat is tartalmaz. Nagy vasadagokat azonban gyermekeknek nem szabad bevenniük, leszámítva az orvosi előírást.
A kálium elektrolit ásvány, vagyis részt vesz a szervezet (és annak minden egyes sejtje) folyadék-háztartásának és sav-bázis egyensúlyának ellenőrzésében. A sejten belül tartott káliumot a sejten kívül található nátrium ellensúlyozza.
Azok esetében lehetséges esetleg káliumhiány, akik bizonyos fajta vizelethajtókat szednek – nekik esetleg kálium kiegészítőt kell használniuk. Mindenesetre először ki kell kérni az orvos tanácsát, mivel nem minden vizelethajtó bontja le a káliumot, sőt néhány esetleg elősegíti visszatartását.
A sportolók és a nehéz fizikai munkát végzők – izzadságukon keresztül – szintén jelentős mennyiségű káliumot veszítenek, ezért esetleg hasznos lehet számukra a káliumkiegészítés egyéb ásványi anyagokkal együtt (például kalciummal és magnéziummal).
Egyes antibiotikumok (különösen a penicillin) hosszú időn át való szedése is csökkentheti a szervezet kalciumtartalékait, ezért a szupplementáció ilyen esetben is tanácsos. Azoknak, akik általában jó egészségnek örvendenek, illetve a fenti szituációk egyike sem illik rájuk, rendszerint nem tanácsos külön káliumkiegészítőt szedni, legfeljebb csupán egy multivitamin és ásványi anyag tabletta széles spektrumának részeként.
Címkékásványi sók egészség életmód gyümölcs kálium közérzet tápanyagok vas vitaminok
Ezt mindenképpen olvasd el!
Az immunrendszer visszaállítása kemoterápia után
A kemoterápia arra szolgál, hogy a daganatos sejteket gyógyszeresen elpusztítsák, megakadályozva őket abban, hogy tovább …