Azerbajdzsán (területe 86600 km², fővárosa: Baku) a Kaszpi-tenger nyugati partján fekvő ország északi részét a Kaukázus kelet felé lealacsonyodó láncai hálózzák be, délnyugaton a Kis-Kaukázus és az Örmény-magasföld vonulatai magasodnak, az ország közepén a Kura-Araksz-alföld terül el.
Azerbajdzsán államformája elnöki köztársaság, pénzneme az azeri manat. A hivatalos azeri nyelven kívül azt oroszt és örményt beszélik. Főként a mohamedán vallás a jellemző (93%), ebből 60% szunnita, 33% síita vallást gyakorolják.
Az egykor hatalmas országot a 19. században felosztották Perzsia (Irán) és Oroszország között. 1991-ben nyerte el újra a függetlenségét a volt szovjet tagköztársaság, de az azeri nép csaknem hétharmada iráni fennhatóság alatt él. Területi viták és vallási háborúk dúlták fel a fiatal országot, amelynek gócpontja az örmények lakta Karabah terült volt.
Ásványkincsekben (mangán-, vas-, réz-, kobaltérc) gazdag ország, Baku környékének kőolajmezőit már az ókortól ismerik és hasznosítják, és újabb kőolajmezőket tártak fel a Kaszpi-tengerben. Hatalmas kőolaj finomító és vegyipari komplexum épült a szénhidrogének feldolgozására. Főbb kereskedelmi partnerei Olaszország, Franciaország, Izrael, Törökország és Oroszország. A földművelés (gyapot, gabonafélék, rizs, gyümölcs, tea, dohány) fő színterei a hegylábi térségek és folyóvölgyek. A hegyekben szarvasmarhát, kecskét és juhot tenyésztenek. Az ország egyik fő problémája az ipari övezeteket sújtó, hatalmas ökológiai károkat okozó környezetszennyezés.
Címkékvilág országai Azerbajdzsán társadalom szovjet
Ezt mindenképpen olvasd el!
Rio de Janeiro városa
A várost spanyol telepesek alapították 1565-ben. Jelenleg 6,230 millió lakosa van és a város területe …