A mágneses vihar nem csupán egy izgalmas asztronómiai jelenség. Egy a napból kiinduló mágneses vihar teljes mértékben megsemmisítheti technológiai infrastruktúránkat, elsöpörve mindazt, amit XXI századi civilizációnak tartunk. Egy teljes kontinens elektromos hálózata semmisül meg. A televízió a rádió, az internet mind-mind összeomlik. A folyóvíz a fűtés, de az élelmiszerláncok rendszere …
Érdekel a cikk folytatása? »A galaxisok sokfélesége
A legkülönfélébb galaxisok léteznek szerte a világegyetemben. Ezeknek a hatalmas kocsikerekeknek, gömböknek vagy anyagfelhőknek roppant tág határok közt változik a mérete és tömege – a legkisebbek csak néhány millió csillagból állnak, a legnagyobbak viszont milliószor millió csillagot tartalmaznak. Egyesek csak néhány ezer fényév átmérőjűek, mások százszor ekkorák is lehetnek. Egyesekben …
Érdekel a cikk folytatása? »A Tejútrendszer központjától a pereméig
A látható fény hullámhosszain sűrű gáz- és porrétegek takarják el a Tejútrendszer középponti vidékét. Az égbolt legfényesebb rádióforrása, a Nyilas (Sagittarius) csillagképben azonban éppen a Tejútrendszer középpontja irányában látszik. Ez a Sagittarius A néven ismert rádióforrás két részből áll. A Sagittarius A keleti része egy ionizált gázból álló buborék, vélhetően …
Érdekel a cikk folytatása? »Galaxisunk, a Tejútrendszer
A Nap a tejútrendszert, egy viszonylag nagy spirálgalaxist felépítő, mintegy kétszázmilliárd csillag egyike. A Tejútrendszer kialakulása körülbelül 13,5 milliárd évvel ezelőtt kezdődött. A tejútrendszer belülről nézve – ahol mi vagyunk – az égbolton végighúzódó, csillagokból álló, fényes sávnak látszik. A Tejútrendszer szívében egy fekete lyuk helyezkedik el, melynek tömege körülbelül …
Érdekel a cikk folytatása? »