A mozgó és egymásnak ütköző tárgyak hanghullámokat keltenek a levegőben. A fül felfogja ezeket a rezgéseket, és hangérzetté alakítja őket. Sokféle hang jut a fülünkbe, a leejtett tű zizzenésétől a felszálló lökhajtásos repülőgép fülsüketítő robajáig. A fülünk három részre tagolható: a külső, a középső- és a belső fülre. A külső …
Érdekel a cikk folytatása? »A „ragacsos fül”
A gyermekkori fülbetegségek egyik gyakori típusa a savós középfülgyulladás, a középfül folyadéktermeléssel járó gyulladása. Olykor ez a folyadék nagyon sűrű és ragadós, ami a ragacsos fül néven is emlegetett betegség előidézője. A középfül a dobhártya és a koponya között elhelyezkedő levegővel telt üreg a dobüreg. Az a feladata, hogy közvetítse …
Érdekel a cikk folytatása? »A kutyák hallásának folyamata
A hallás folyamata a következő szakaszokból áll: a külvilágból érkező hangrezgéseket a dobhártya fogja fel, és átadja a kalapácsnak, mely a rezgést a hozzá ízülettel kapcsolódó üllő felé továbbítja, amely hosszú nyúlványán a harmadik hallócsontocskát, a kengyelt tartja. Az ily módon tovavezetett rezgés ingerként hat a csigában levő hallóidegekre, melyek …
Érdekel a cikk folytatása? »A fülkagylók betegségei
A „hallókészülék” szabad szemmel is jól látható részét a fülkagylókat bőr borítja, ezért ugyanazokat az elváltozásokat figyelhetjük meg rajtuk is, mint a bőrön általában. Rühösség esetén pikkelyesen korpáznak, széleik megvastagodnak. Az egyéb tünetek nélkül jelentkező viszketegséget és fejrázást szőrtetvek vagy vérszívó tetvek okozhatják, melyek előszeretettel telepednek meg a fülekben. Szőrtelen, …
Érdekel a cikk folytatása? »A hallójárat betegségei
A külső hallójárat betegségei esetén is minden esetben igaz, hogy az idejekorán elvégzett beavatkozással gyors gyógyulás érhető el. A hallójárat bőrének pusztulásával járó elhúzódó, idült esetek nem mindig gyógyíthatóak. A hallójárat gyulladásai sajnos elég erőteljes fájdalommal járnak, gyakori ezért a fejrázás vagy a ferde fejtartás. A kutya a hátsó lábával …
Érdekel a cikk folytatása? »