A humusz a növényi talaj, a legfelsőbb réteg bárhol megtalálható, és még a sziklák köveit is befedi: a réteg vastagsága változó: lehet háromujjnyi vagy több láb mélységig húzódó is. Nagy részben növényi maradványok alkotják és más elbomlott, szerves anyagok, melyekbe alumínium, kalcium, kis mennyiségű vas és mangán, valamint karbon, hidrogén, …
Érdekel a cikk folytatása? »A szamóca
A szamóca egyetlen kertből sem hiányozhat. Talaja humuszban gazdag, laza, jó vízháztartású és enyhén savanyú legyen. Jó előveteménye a bab, valamint a talajéletet felpezsdítő burgonya. A szamócát 40-60 cm-es sortávolságra ültessük. Nagyon jól fejlődik vegyes kultúrában a hagymával, a fokhagymával és a fejes salátával. A talajt a növények körül mulcsozzuk. …
Érdekel a cikk folytatása? »Termőföld típusok
A házikert helye és talajösszetétele ritkán választható meg. A kertet vagy örököljük, vagy megvesszük a házzal együtt, esetleg parcellázásra kerülő területen jutunk hozzá. Ritka eset, hogy a zöldségtermesztés optimális igényeinek figyelembe vételével vásárolunk telket vagy kertes házat. A túlzott homokos talajt trágyával, komposzttal, esetleg a közelből odahordott agyagos talajjal tehetjük …
Érdekel a cikk folytatása? »A házikert trágyázása
A ház körül sok szemét, szerves hulladék és víz kerül a talajba, amelyben igen sok mikroelem is van, és ezek táplálják a növényeket. Így – tévesen – kialakult az a vélemény, hogy a házkertet nem kell trágyázni. A kert gyakran trágyázatlanul is terem. Ha azonban nagy a család vagy piacra …
Érdekel a cikk folytatása? »A giliszták
A legismertebb féreg a földigiliszta. Csoportjának e jellegzetes képviselője nagyon fontos szerepet tölt be a talaj forgatásában és javításában azzal, hogy behúzza a földbe az avart. Charles Darwin is tanulmányozta a gilisztákat, és ő írta gazdasági fontosságukról az első könyvet A humusz kialakulása a férgek tevékenysége nyomán címmel. Ebben a …
Érdekel a cikk folytatása? »