Az influenzának, akárcsak a megfázásnak, vírus a kórokozója, és tünetei is hasonlóak: nátha, torokfájás, köhögés és láz, nemkülönben hidegrázás és végtag-fájdalom. Az influenzának, akár a többi vírusfertőzésnek, nincs gyógymódja, és általában három-négy napig tart. Ha nem lép fel felülfertőzés, többnyire tüneti kezelésre van csupán szükség. Súlyosnak tekinthető-e? Jóllehet az influenzát …
Érdekel a cikk folytatása? »A megfázás gyógyítása levendulával
A levendula az egyik legnépszerűbb gyógynövény, a gyógyfüves kertek alig képzelhetők el nélküle. Nyugtató, antiszeptikus és rovarűző tulajdonságai évszázadok óta ismertek, de főzéshez és sütéshez is használják. Több alfaja is elterjedt. A megfázás elleni küzdelemben hatásosan és sokféleképpen alkalmazhatjuk. Köhögés elleni szirupot házilag is készíthetünk levendulavirágból és mézből. Egy év …
Érdekel a cikk folytatása? »Lázas beteg ápolása
A láz oka általában gyulladás, melyet leggyakrabban egy vírus vagy bakteriális fertőzés vált ki. A leggyakoribb lázzal, fejfájással, izom- és ízületi fájdalommal járó megbetegedés a megfázás. megfázásos tüneteket kb. 200-féle vírus fertőzése okoz, közöttük a súlyosabb tünetek és a gyakori szövődmények (elsősorban hörghurut, tüdőgyulladás) miatt kitüntetett jelentősége van az influenza …
Érdekel a cikk folytatása? »A közegészségtan és a járványügy
A közegészségtan különböző ágai sok fertőző betegség vonatkozásában elválaszthatatlanok a járványügyi munkától. Ezekről a társadalmi tényezők járványfolyamatra gyakorolt hatásának ismertetésekor lesz bővebben szó. A járványtani munkában az orvostudomány különböző ágazatain kívül egyéb tudományágaknak is fontos szerep jut. Ezek között igen jelentős a statisztika. Statisztikai módszerekkel tanulmányozzák a fertőző megbetegedések és …
Érdekel a cikk folytatása? »Fertőző betegségek
A részletes járványtan egyenként foglalkozik a fertőző betegségekkel. Feladata, hogy minden egyes betegség járványfolyamatát tanulmányozza, tisztázza az erre ható tényezőket, s ezek alapján állapítsa meg a megelőzés és a védekezés módjait. A fertőző betegségek járványtani vizsgálatában különböző módszerek használatosak. Ezek közül a következőket említjük meg: a) A leíró (deskriptív) epidemiológia …
Érdekel a cikk folytatása? »