Kétféle fényérzékelő található a szemünkben: a pálcikák, amelyek a fényerősséget, a világosságot érzékelik és a csapok, amelyek a fény hullámhosszára, vagyis a színekre érzékenyek (Ha ő nem lenne, akkor csak fekete-fehérben látnánk a világot). A látható fény az elektromágneses sugárzás egy szűk 380-720 nm-es hullámhossz tartományba eső része, amely az …
Érdekel a cikk folytatása? »Betegségfóbia
A betegségfóbia tökéletes egészségnek örvendő személy rettegése a betegségtől. Eben különbözik a hipochondriától, ami egy paranoid tévhitben gyökerező, szerteágazóbb, általános szorongás az egészségért – például félelem attól, hogy megmérgezik az embert. Az emberek rendszerint az éppen akkortájt elterjedt betegségektől félnek, ezek napjainkban a rák, a szív- és érrendszer betegségei, valamint …
Érdekel a cikk folytatása? »A tartós figyelem
Bármennyire is érdekes valami a kezdetben, figyelmünk hamar lankadni kezd. Egy unalmas környezetben, ahol alig-alig történik valami, az éberség alábbhagy, elálmosodunk. Miért csökken a figyelem, ha valamilyen egyhangú, monoton feladatot kell teljesítenünk? A hosszú, monoton feladat esetén az ingerek nem állandó gyakorisággal jelennek meg. Ilyen például egy éjjeliőr feladata, akinek …
Érdekel a cikk folytatása? »