A ph – érték mutatja meg, hogy valamilyen anyagnak milyen a kémhatása. 7-nél semleges, ez alatt savas, felette pedig lúgos értéket kapunk. Szervezetünk több milliárd sejtje lúgos kémhatású. A lúgos sejtek működésük során savat termelnek, ez a sav látja el a sejteket energiával, viszont nem szabad engedni, hogy túl sok …
Érdekel a cikk folytatása? »Kettős rendszerek kimutatása
A Tejútrendszer legtöbb csillaga kettős, vagy többes rendszer tagja – a Naphoz hasonló magányos csillagok sokkal ritkábbak. A legtágabb rendszerek tagjai évszázadok alatt járják körbe közös tömegközéppontjuk körüli pályáikat, míg a legszorosabb rendszerek keringési periódusa néhány óra, és a két csillag néha olyan közel van egymáshoz, hogy még egymás alakját …
Érdekel a cikk folytatása? »A kutyák keringési rendszere
A véráramlás szabályozása, az erek szűkülése illetve a tágulása, az erek falában elhelyezkedő izmokhoz térő idegrostokon keresztül történik. Az agyban található idegközpont a nervus vagus (tágító hatás) és a nervus sympathicus (szűkítő hatás) közvetítésével szabályozza az átáramló vér mennyiségét. A tápanyagok a kapillárisok falán átszivárgó vérfolyadékkal jutnak el egészen a …
Érdekel a cikk folytatása? »A kutyák vérkeringése
A kutyáknál is különböző vércsoportokat ismerünk, a vérátömlesztések szempontjából azonban – ellentétben az emberrel – nincs különösebb jelentőségük. A vérerek felépítése, attól függően, hogy milyen feladatot látnak el a vérkeringésben, különböző lehet. Az artériák rugalmassága és az erek egyre kisebb átmérőjének hatására (kapillárisok), a szívből szabályos időközökben kilökött vér folyamatos, …
Érdekel a cikk folytatása? »