Kezdőlap / Tag Archives: lengyelország

Tag Archives: lengyelország

Franciák szemlélete a háborúhoz

A háború elején Franciaország a defenzív taktika mellet kötelezte el magát. Bár Varsó arra kérte a szövetségeseit, hogy indítsanak hadjáratot a Lengyelországba betört német csapatok ellen, Párizs és az Angolok nem voltak hajlandók erre. A növekvő német haderőt látva az idősödő francia és angol parancsnokok el akarták kerülni a súlyos …

Érdekel a cikk folytatása? »

A lengyel nép fokozatos kiirtása

A nácik szemében a zsidók mellett a szlávok is alsóbbrendű fajnak számítottak. Hitler csak azon kevesek számára adott túlélési lehetőséget, akik német gazdáik földjein, vagy bányáiban végeztek rabszolgamunkát. Legfőbb célja közé sorolta a kultúrájuk eltörlését, illetve a lakosok mezőgazdasági munkára való kényszerítését, hogy élelmet termeljenek német uraiknak. A Lengyelországba benyomuló …

Érdekel a cikk folytatása? »

Lengyelország eleste

A Németek kivételes gyorsaságuknak köszönhetően pá hét alatt elérték a Lengyel fővárost. Az 1 páncéloshadosztály Varsótól délre elfoglalta Gora Kalrwaja városát és hídfőállást létesített a Visztula keleti partján. A németek Radom elfoglalásánál szeptember 11-én hatvanezer foglyot ejtettek és ezzel a szervezett lengyel ellenállás lényegében megszűnt. A lengyelek itt hősiesen helytálltak,de …

Érdekel a cikk folytatása? »

Lengyelország megtámadása 1939. szeptember

Az 1939. augusztus 31-én végrehajtott ,németek által megrendezett „lengyel támadást” követően megindult az offenzíva Lengyelország ellen és ezzel kezdetét vette a II.Világháború. Hajnali órákban a Luftwaffe repülőgépei megkezdték a Lengyel légierő tervszerű pusztítását, pár perccel később a Danzig kikötőjében baráti látogatáson lévő Schlesswig-Holstein csatahajó is tüzet nyitott az öbölben fekvő …

Érdekel a cikk folytatása? »

Lengyelország

1944 júliusában Lublinban szovjet kezdeményezésre megalakult a lengyel Nemzeti Felszabadítási Bizottság, amely átvette a polgári igazgatást a németektől elfoglalt területeken. A Bizottság 1944 decemberében a Lengyel Köztársaság Ideiglenes Kormányának nyilvánította magát, azonban az amerikai és az angol vezetés nem ismerte el. Hosszas tárgyalások után ez a kormány kiegészült emigráns politikusokkal, …

Érdekel a cikk folytatása? »

Kitört a második világháború

Lengyelország lerohanása 1939. szeptember 1-jén hajnalban a néhány nappal előbb Danzig kikötőjébe „látogatás” címén befutott Schleswig-Holstein nevű német hadihajó lőni kezdte a Westerplatte-félsziget lengyel őrszázadát. Ugyanebben az időpontban szárazföldön és levegőben hadüzenet nélkül megkezdődött az általános német támadás Lengyelország ellen. A brit és a francia kormány ultimátumban szólította fel Németországot, …

Érdekel a cikk folytatása? »

Lengyelország veszélyben

Az első világháború után újjáalakult lengyel állam számára a versailles-i békeszerződés oly módon biztosított kijáratot a Keleti-tengerre, hogy a Visztula folyó torkolatánál fekvő, németek lakta Danzigot (Gdaiísk) a Népszövetség felügyelete alatt „szabad várossá” nyilvánította, amely a lengyel vámterülethez tartozott, külállamokkal szemben Lengyelország képviselte és szabad kikötővel is rendelkezett. A lengyel …

Érdekel a cikk folytatása? »