Kezdőlap / Tag Archives: mítosz

Tag Archives: mítosz

A filozófiai gondolkodás kialakulásának kezdetei

A filozófiai gondolkodás kialakulásához több szempont, hit és hiedelem, valamint gondolatvilág vezetett. Ilyen volt például a mágia, ahol a barlangrajzoknak tulajdonítottak fontos szerepet, ugyanis abban a hitben éltek, hogy hatalmuk van a már lerajzolt dolgok felett, jelekkel szerették volna megragadni a már létező világot. A képek, jelek, hangok és szavak …

Érdekel a cikk folytatása? »

Túlhaladottá válnak-e a mítoszok?

Thomas Berry író egy mitikus „történetet” elevenít fel, amely egykor jól kifejezte az életről alkotott elképzeléseinket. „A régi történet hosszú időn át becsülettel szolgált bennünket – formálta érzelmeinket, életcélt állított elénk, erőt adott tetteinkhez, szentesítette a szenvedést, irányt adott a nevelésnek… Ma már ez a régi történet nem működik. újat …

Érdekel a cikk folytatása? »

A mítoszok és az elmebetegségek kapcsolata

Van-e összefüggés az ősi mítoszok és az elmebetegségek között? A mitikus hősök némelykor megoldhatatlannak tetsző problémákkal találják magukat szemben. Tragikus sorsuk az ókori görögök számára az ember esendőségét példázta, ezért balszerencséjük sorsszerinek tűnt fel. Freud szemében ezek a mítoszok azoknak a tudattalanban jelentkező konfliktusoknak élethű ábrázolásai, amelyekkel a gyermekeknek meg …

Érdekel a cikk folytatása? »

A mítoszok titokzatossága

Mi a mítosz? Elterjedt szokás mítoszt emlegetni, amikor valamely téves hiedelemről van szó. A politikusok például szívesen dédelgetik nemzetük legyőzhetetlenségének mítoszát. A tudósok a régiek nap- és holdistenmítoszát állítják szembe a modern csillagászat megállapításaival. Mindez Platón és Arisztotelész felfogását tükrözi, akik a mitikus képzeletet a logikus gondolkodásnál alacsonyabb szintre helyezték. …

Érdekel a cikk folytatása? »

Fucu no mitama legenda

A curugi rendkívül fontos szerepet tölt be a japán mítoszokban, amelyekben két isteni kardot említenek: a Fucu-no-mitama-no-curugit és a Kuszanagi-no-curugit. A Fucu-no-mitama-no-curugi önmaga is kami (isten). Nem más, mint „az ország átengedésének mítoszában” a földi világot meghódító követ, Takemikazucsi. Amikor Takemikazucsi Ókuninusitól az ország átengedését követelte, egy kardot fejjel lefelé …

Érdekel a cikk folytatása? »

Az ókori harcok

Az ókori szumó A kevés ránk maradt forrásanyag miatt keveset tudhatunk a korai idők harcművészetéről, a mítoszok leírásaira támaszkodva azonban mégis képet alkothatunk róla. Ezeket a japán mítoszokat a Kodzsiki („Régi Idők Feljegyzései”) és a Nihonsoki („Japán Krónikák”) című művekben jegyezték le. Legősibb harcművészeti formaként először a szumó kerül említésre …

Érdekel a cikk folytatása? »