Kezdőlap / Tag Archives: naprendszer

Tag Archives: naprendszer

A Neptunusz legnagyobb holdja: a Triton

A Neptunusznak csak egyetlen nagyobb holdja van, a Triton. Valamennyi többi holdja kicsi, és azok belső, vagy külső holdak, aszerint, hogy közelebb vannak a Neptunuszhoz mint a Triton, vagy pedig távolabb. A Neptunusz holdjai közül a Triton volt az első, amelyet pont 17 nappal a bolygó felfedezésének bejelentése után fedezték …

Érdekel a cikk folytatása? »

A Neptunusz

A Neptunusz a négy óriási gázbolygó közül a legkisebb és leghidegebb, valamint legtávolabbi a Naptól. 1846-ban fedezték fel, és nemrég egy űrszonda, a Voyager-2 kezdte el vizsgálni ezt a távoli világot. Amikor a szonda 1989-ben elrepült mellette, egyúttal elkészítette az első közelképet a Neptunuszról, felfedte, hogy ez a legszelesebb bolygó …

Érdekel a cikk folytatása? »

Az Uránusz

Az Uránusz a harmadik legnagyobb bolygó, és kétszer olyan távol van a Naptól, mint a belső szomszédja, a Szaturnusz. Halványkék, jellegtelen felszínű égitest, gyér gyűrűrendszerrel és holdak kiterjedt családjával. A bolygó az oldalára dőlt, így a Földről nézve a holdak és a gyűrűk felülről lefelé keringenek körülötte. Az Uránusz volt …

Érdekel a cikk folytatása? »

A Hold születése

Noha a Hold tömege a Földének csak 1.2%-át teszi ki, a Hold a Naprendszer holdjai közül az ötödik legnagyobb. Teliholdkor egünkön a legfényesebb objektum a Nap után, és gravitációjának erős hatása van a bolygónkra. Azonban a Hold túl kicsi ahhoz, hogy vonzásával jelentősebb légkört tartson meg maga körül, és mivel …

Érdekel a cikk folytatása? »

A Vénusz

A Vénusz a Naptól számított második bolygó, és a Föld Nap felőli szomszédja. A két bolygónak jóformán azonos a tömege és összetétele, mégis két nagyon különböző világ. A Vénuszt folyamatosan sűrű felhőtakaró borítja. Alatta félhomályban lévő, élettelen, bármelyik bolygónál melegebb, száraz világ terül el, perzselő felszínnel. Radarral áthatolva a felhőkön …

Érdekel a cikk folytatása? »

A Merkúr

A Merkúr 4880 kilométeres átmérőjével a Naprendszer legkisebb bolygója, a Naphoz legközelebbi, és vasban leggazdagabb bolygó. Felszínén igen kellemetlenek a körülmények. Nincs holdja, és nemigen van védelmező légköre. Hőmérséklete napközben pokolian forró 430 Celsius fokig emelkedik, majd éjjel dermesztő, -180 Celsius fokra zuhan. Egyetlen másik bolygón sem találunk ilyen nagy …

Érdekel a cikk folytatása? »

Az üstökösök

Az üstökösöket már az ősi barlangrajzokon is ábrázolták több ezer évvel ezelőtt. Egyesek az égbolt kaméleonjainak is nevezik őket, mivel akár a fél égboltot is beteríthetik. Néha az üstökösök szabad szemmel láthatóan semmisülnek meg, vagy esnek darabokra. Valószínűleg a vizet, de lehet hogy magát az életet is az üstökösök hozták …

Érdekel a cikk folytatása? »

Néhány érdekesség az üstökösökről

Napjainkban évről évre fedeznek fel új üstökösöket, előfordul, hogy évente akár húszat, vagy harmincat is. Az újonnan felfedezett üstökösök közül csak nagyon keveset, mindössze egyet-kettőt lehet szabad szemmel is megpillantani, a többit csak távcső segítségével láthatjuk. Azonban igazán fényes, városokból is jól látható üstökösöket csak öt, vagy tízévente lehet megpillantani …

Érdekel a cikk folytatása? »

Körülöttünk lévő bolygók

A bolygók azok az égitestek, amelyek egy csillag körül keringenek, de a bolygók maguk nem csillagok. Minden bolygónak saját gravitációs tere van, érdekesség, hogy a legújabb szabályok szerint a Plútó már nem számít bolygónak, mert nincs saját gravitációs tere. A Merkúr a legkisebb átmérőjű, és egyben a Naphoz legközelebb levő …

Érdekel a cikk folytatása? »